Bełchatów: miasto chce uporządkować reklamy

Bełchatów: miasto chce uporządkować reklamy Fot. UM Bełchatów

Urząd Miasta w Bełchatowie przygotował projekt tzw. uchwały reklamowej. Określa ona zasady i warunki umieszczania tablic, billboardów, elementów małej architektury oraz ogrodzeń na terenie miasta. Teraz dokument konsultowany jest z różnymi instytucjami. Miastu zależy, aby swoje uwagi mogli zgłaszać także mieszkańcy.

Regulacje, które planuje wprowadzić magistrat, mają uporządkować chaos reklamowy. W ten sposób, by nie zaśmiecały one miasta, nie pojawiały się w przypadkowych miejscach czy nie psuły krajobrazu.

- Nie chodzi o to, aby reklamy całkowicie zniknęły z przestrzeni miejskiej. One będą funkcjonować, ważne jednak, by swoją formą nie straszyły i nie szpeciły miasta. Zależy nam, aby były one tak wkomponowane w krajobraz, by nie przesłaniały architektury, ograniczały światła w budynkach mieszkalnych, zagrażały bezpieczeństwu na drogach – mówi Dariusz Matyśkiewicz, wiceprezydent Bełchatowa.

– Proponujemy, podział miasta na pięć stref, w każdej obowiązywać mają osobne regulacje. Określają one m.in. wielkość, materiał, częstotliwość występowania reklam czy ich ilość w obiektach. W projekcie uchwały zaproponowaliśmy czas przejściowy, tak by każdy mógł spokojnie dostosować się do zmian. Mowa tu o dwóch latach liczonych od dnia wejścia w życie tej regulacji. Natomiast wszystkie nowe reklamy, szyldy czy billboardy od razu będą musiały być zgodne z nowym prawem miejscowym – dodaje Dariusz Matyśkiewicz.

Ważnym krokiem i wkładem w tę uchwałę będą opinie mieszkańców i lokalnych przedsiębiorców.

– Zdanie bełchatowian jest dla nas bardzo ważne, dlatego zanim projekt uchwały zostanie poddany głosowaniu przez miejskich radnych, będziemy go konsultować z mieszkańcami – tłumaczy D. Matyśkiewicz.

Konkretne terminy, a także sposób zgłaszania opinii będą znane wkrótce. O szczegółach magistrat na bieżąco będzie informować na stronie www.belchatow.pl.

(info: UM Bełchatów)

Więcej o:
bełchatów urząd miasta bełćhatów reklamy ustawa reklamowa
Wróć na stronę główną

KOMENTARZE

PRZECZYTAJ JESZCZE