Bełchatów: Jest pozwolenie na budowę sądu

Bełchatów: Jest pozwolenie na budowę sądu Fot. UM Bełchatów

Jest już pozwolenie na budowę nowego gmachu Sądu Rejonowego w Bełchatowie. Oznacza to, że główny inwestor, jakim jest Sąd Apelacyjny w Łodzi, może przystąpić do kolejnego etapu realizacji tego przedsięwzięcia. Mowa o postępowaniu przetargowym, w którym wyłoniony zostanie wykonawca. To ważna wiadomość dla bełchatowian oczekujących na mieszkanie - przybliża bowiem czas, w jakim zacznie się adaptacja obecnej siedziby sądu na lokale mieszkalne.

Wszystko zaczęło się w 2017 roku, kiedy to prezydent Mariola Czechowska zawarła porozumienie z prezesem sądu oraz reprezentującym Skarb Państwa starostą bełchatowskim. Zgodnie z nim magistrat przekazał na rzecz sądu działki przy ul. Pabianickiej, a w zamian obecny budynek Sądu przy ul. Okrzei przejdzie na własność miasta. Plany te zatwierdziło Ministerstwo Sprawiedliwości, a sama inwestycja wpisana została do planu budżetu resortu.

Główny inwestor, czyli łódzki Sąd Apelacyjny, zakończył właśnie etap przygotowawczy, w ramach którego zaakceptowany został projekt koncepcji architektonicznej a także uzyskano pozwolenie na budowę. Zgodnie z obowiązującym prawem budowlanym, decyzja ta jest ważna przez trzy lata. Oznacza to, że w tym czasie powinna się rozpocząć budowa. By tak się stało, w pierwszym kwartale 2021 roku ogłoszone ma zostać postępowanie przetargowe w celu wyłonienia wykonawcy tej dużej inwestycji. We wspomnianym porozumieniu, inwestor zadeklarował, że wszystkie prace związane z budową nowej siedziby sądu powinny zakończyć się w 2025 roku.

- To bardzo dobre wieści dla oczekujących na mieszkania bełchatowian. Kiedy Sąd Rejonowy przeniesie się do nowej siedziby, będziemy mogli ruszyć z pracami adaptacyjnymi w budynku przy ul. Okrzei – mówi prezydent Czechowska.

Miasto planuje obecny gmach Sądu Rejonowego zagospodarować na budynek mieszkalny.

- Pamiętajmy, że dawniej mieścił się tam hotel robotniczy, dlatego jestem przekonana, że ponowne przystosowanie budynku na potrzeby mieszkalne nie będzie skomplikowane. Zależy mi, by czas remontu był jak najkrótszy, a mieszkańcy mogli jak najszybciej wprowadzić się do nowych lokali – dodaje prezydent Czechowska.

Po zakończeniu wszystkich prac adaptacyjnych, w budynku przy ul. Okrzei powinno powstać ok. 80 mieszkań.

Zgodnie z projektem nowy budynek będzie miał cztery kondygnacje, z których jedna – ze względu na ukształtowanie terenu – będzie częściowo podziemna. Główne wejście do budynku znajdować się będzie od strony ul. Pabianickiej, a w jego pobliżu wybudowany zostanie parking dla interesantów. Przy wejściu znajdą się m.in. portiernia, biuro obsługi interesantów, ogólne biura podawcze, szatnia oraz bufet. Zgodnie z projektem sale rozpraw znajdą się na dwóch pierwszych kondygnacjach. Mowa o salach wydziałów: Cywilnego, Karnego, Rodzinnego i nieletnich, Pracy oraz Ksiąg Wieczystych. W budynku swoją siedzibę będzie mieć także ośrodek kuratorski, znajdą się w nim także dodatkowe pomieszczenia archiwów. Szacowany koszt inwestycji to ok. 33 mln zł.

(info: UM Bełchatów)

Więcej o:
bełchatów urząd miasta bełchatów sąd bełchatów sąd nowa siedziba
Wróć na stronę główną

KOMENTARZE

PRZECZYTAJ JESZCZE