Bełchatów: 5 tys. zł dopłaty do wymiany pieca

Bełchatów: 5 tys. zł dopłaty do wymiany pieca Fot. UM Bełchatów

Bełchatowianie, którzy wymienią stary piec na nowy mogą liczyć nawet na 5 tys. złotych zwrotu kosztów inwestycji. Są jeszcze wolne miejsca w ramach miejskiego programu antysmogowego. By otrzymać dofinansowanie nowe źródło ciepła musi zostać zainstalowane do końca 2020 roku.

Jak podkreślają urzędnicy, poprawa czystości powietrza i troska o środowisko to jeden z ważniejszych obszarów działań magistratu. Działania proekologiczne prowadzone są wielotorowo i, co najważniejsze, kierowane są do wszystkich grup mieszkańców. Jednym z głównych elementów polityki antysmogowej są dopłaty do wymiany starych i nieefektywnych źródeł ciepła na nowoczesne. W 2019 roku z takiej możliwości skorzystały 34 osoby, które otrzymały nawet 5 tys. zł zwrotów kosztów inwestycji, co łącznie wyniosło magistrat 170 tys. zł. W budżecie na 2020 rok na ten cel zabezpieczono 205 tys. zł.

Są jeszcze wolne miejsca. Mieszkańcy, którzy planują w tym roku swój stary piec opalany paliwem stałym zamienić np. na piec gazowy, podłączenie do miejskiej sieci ciepłowniczej lub zamontować odnawialne źródło energii, mogą składać wnioski o dopłatę w Wydziale Rozwoju Miasta. Warunki, jakie należy spełnić, by móc ubiegać się o dotację, nie są skomplikowane.

- Przede wszystkim trzeba być właścicielem nieruchomości, w której będzie przeprowadzona wymiana pieca. Poza tym planowane źródło ciepła powinno być zgodne z zapisami regulaminu programu, czyli musi być ekologiczne. Nasz główny cel to bowiem ograniczenie smogu i emisji szkodliwych pyłów PM 2,5 i PM 10 w bełchatowskim powietrzu – tłumaczy Marcin Nowak, dyrektor Wydziału Rozwoju Miasta bełchatowskiego magistratu i dodaje, że równie ważne jest, by w lokalu nie było zainstalowane drugie źródło ciepła, np. kocioł na olej czy kominek z płaszczem wodnym.

Dofinansowanie w miejskim programie wymiany pieców mogą otrzymać osoby fizyczne, wspólnoty i spółdzielnie mieszkaniowe, a także przedsiębiorcy. Jeśli wnioskodawca spełni wszystkie wymogi, może liczyć nawet na 5 tys. wsparcia, jeśli natomiast poniesione przez niego koszty nie przekroczą tej kwoty – wówczas wysokość dofinansowania będzie równa kwocie wydanej na inwestycję.

(info: UM Bełchatów)

Więcej o:
bełchatów wymiana pieca dofinansowanie urząd miasta bełchatów
Wróć na stronę główną

KOMENTARZE

PRZECZYTAJ JESZCZE