„ALPLA” rozbudowuje zakład w Radomsku. Przetworzy 2,75 mld butelek

„ALPLA” rozbudowuje zakład w Radomsku. Przetworzy 2,75 mld butelek Fot. ALPLA

„ALPLA” rozbudowuje zakład PET Recycling Team w Radomsku, zwiększając wydajność produkcyjną fabryki z 30 000 do 54 000 ton materiału rPET przeznaczonego do kontaktu z żywnością. Przetwarzane w fabryce zużyte butelki PET w 95 proc. pochodzą z naszego kraju, a odzyskane w procesie recyklingu tworzywo rPET trafia na rynek w Polsce, a także do krajów UE m.in. Niemiec, Włoch, Czech i Belgii.

Inwestując ok. 8 mln euro w trzecią, najnowocześniejszą linię wytwarzania rPET, czyli tworzywa sztucznego pochodzącego z recyklingu, ALPLA kontynuuje globalną ekspansję w obszarze gospodarki obiegu zamkniętego. Dziesięć lat po otwarciu zakładu, PRT Radomsko (PET Recycling Team Radomsko) jest jednym z największych zakładów recyklingu tego tworzywa w Europie o zdolności produkcyjnej, która będzie zwiększona do 54 000 ton regranulatu spożywczego rPET rocznie – wzrost ten pozwoli na łączne przetwarzanie około 2,75 mld zużytych butelek. Tworzywo rPET z zakładu PRT Radomsko może być stosowane do produkcji opakowań do żywności i jest w dużej mierze wykorzystywane np. w branży napojowej.

Wykorzystywanie rPET odpowiedzią na wymogi legislacyjne

- Do 2025 roku wszystkie butelki PET na napoje w UE powinny zawierać co najmniej 25 proc. materiału pochodzącego z recyklingu pokonsumpcyjnego (PCR). Wraz z rozbudową zakładu w Polsce, firma ALPLA tworzy podstawy do spełnienia wymagań UE na rynkach regionalnych. Aktywnie współpracujemy z klientami w celu tworzenia zamkniętych obiegów dla opakowań PET i towarzyszymy im na ścieżce zrównoważonego rozwoju. W tym celu już dziś dbamy o to, by sprostać jutrzejszym potrzebom i mamy już wdrożonych kilka takich zamkniętych obiegów opakowań – podkreśla Mariusz Musiał, dyrektor zarządzający ALPLA w Polsce.

- Dzięki tej inwestycjibędziemy mogli zapewnić naszym klientom wystarczającą ilość rPET, który w dużej mierze trafi na rynek polski – dodaje Beata Szynkiewicz-Razik, dyrektor handlowy PRT Radomsko.

- Instalacja trzeciej linii do wytwarzania w Radomsku stworzy dodatkowe miejsca pracy i powiększy zespół do ponad 100 pracowników. PRT Radomsko od ponad dziesięciu lat jest synonimem najwyższej jakości i doskonałych wyników operacyjnych uzyskiwanych dzięki naszej wysoce zmotywowanej załodze. Rozbudowa zakładu jest potwierdzeniem celu jaki Grupa ALPLA postawiła sobie w zakresie dalszych inwestycji w recykling i umacnia naszą pozycję na rynku – mówi Marcin Jabłoński, dyrektor zakładu.

Firma ALPLA inwestuje rocznie około 50 milionów euro w globalną ekspansję swojej działalności w zakresie recyklingu. Do ostatnich pionierskich projektów firmy zaliczają się butelki PET wielokrotnego użytku, butelki wykonane w 100 proc. z rPET, niedawno rozpoczęte produkcje w zakładach recyklingu joint venture ENVICCO (Tajlandia) oraz PET Recycling Team Targu Mures (Rumunia). W czerwcu 2023roku ogłoszono również otwarcie pierwszego zakładu recyklingu w Afryce (Ballito w RPA). Całkowita roczna zdolność produkcyjna wszystkich własnych i współpracujących zakładów zajmujących się recyklingiem wynosi około 266 000 ton dla rPET (PET z recyklingu) i 74 000 ton dla rHDPE (HDPE z recyklingu).

-----

ALPLA jest jedną z wiodących na świecie firm zajmujących się produkcją i recyklingiem opakowań z tworzyw sztucznych. W 190 zakładach w 46 krajach około 23 300 pracowników produkuje niestandardowe systemy opakowań, butelki, nakrętki i części formowane. Wysokiej jakości opakowania są wykorzystywane w wielu obszarach, w tym do żywności i napojów, kosmetyków, produktów pielęgnacyjnych, domowych środków czystości, detergentów, środków czyszczących, produktów farmaceutycznych, a także olejów silnikowych i smarów.

ALPLA posiada zakłady recyklingu PET i HDPE w Austrii, Niemczech, Polsce, Meksyku, Włoszech, Hiszpanii, Rumunii i Tajlandii. Kolejne projekty są realizowane w innych częściach świata.

Więcej o:
radomsko strefa radomsko alpla radomsko alpla recykling zakład rozbudowa fabryki
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE