[AKTUALIZACJA] Chwiejący się krzyż na wieży klasztoru w Gidlach stwarza zagrożenie. Wezwano straż pożarną i specjalistyczną grupę

[AKTUALIZACJA] Chwiejący się krzyż na wieży klasztoru w Gidlach stwarza zagrożenie. Wezwano straż pożarną i specjalistyczną grupę Fot. nadesłane do KP PSP w Radomsku

W sobotę, 30 marca 2024 r. ok. godz. 16.30 strażacy zostali wezwani do klasztoru przy Placu Dominikańskim w Gidlach. Znajdujący się na wieży świątyni krzyż zaczął się chwiać, przez co stwarza zagrożenie.

Krzyż waży ok. 40 kg i jak podkreślają strażacy, nie ma możliwości ściągnięcia go od wewnątrz wieży.  

- Po przyjeździe na miejsce okazało się, że nasza drabina o wysokości 42 m jest niewystarczająca. Poprosiliśmy o zadysponowanie drabiny mechanicznej. Działania ciągle trwają. Trwa oczekiwanie na wyższy podnośnik, który dotrze z Warszawy. Na miejsce przyjedzie również Specjalistyczna Grupa Ratownictwa Wysokościowego z Łodzi – mówi Marek Jeziorski, oficer prasowy Komendy Powiatowej PSP w Radomsku.

Działania zakończyły się w niedzielę 31 marca 2024 r. ok. godz. 4.00. Konieczne okazało się sprawadzenie dodatkowego sprzętu, dzięki któremu możliwe było ściągnięcie krzyża.

- Prawdopodobnie na skutek silnych wiatrów w dniach wcześniejszych mocowanie krzyża uległo uszkodzeniu. Zależało nam na tym, aby przed świętami usunąć zagrożenie, bo w niedzielę pojawi się tutaj na pewno wiele osób – wyjaśnia Marek Jeziorski.

Więcej o:
powiat radomszczański gidle klasztor gidle straż pożarna krzyż chwiejący się krzyż
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE