Aktorzy na szczudłach i taniec współczesny

11 września o godz. 20.30 w parku Świętojańskim wystąpi Teatr Gry i Ludzie z Katowic ze spektaklem plenerowym "Ballada o Janie Wnęku". Bedzie dużo ruchu i tańca. Wstęp na spektakl... ››

11 września o godz. 20.30 w parku Świętojańskim wystąpi Teatr Gry i Ludzie z Katowic ze spektaklem plenerowym "Ballada o Janie Wnęku". Bedzie dużo ruchu i tańca. Wstęp na spektakl jest bezpłatny.

 

Przedstawienie inspirowane jest autentyczną historią Jana Wnęka - pioniera lotnictwa, cieśli i rzeźbiarza ludowego. Jan Wnęk, z pochodzenia chłop, dokonał pierwszych udanych długodystansowych lotów ślizgowych na skonstruowanej przez siebie "lotni". Był samoukiem.  Swoją "lotnię" wzorował na skrzydłach ptaków. Pierwsze loty odbył w Odporyszowie, skacząc z wieży kościelnej. Tam też zmarł na skutek obrażeń, jakich doznał po nieudanym locie. Swoimi konstrukcjami wyprzedził o 20 lat niemieckiego inżyniera Otto Lilienthala - twórcę pierwszego szybowca i Czesława Tańskiego - pioniera lotnictwa w Polsce.

 

Teatr Gry i Ludzie kładzie nacisk na wizualny aspekt swoich przedstawień. Wykorzystuje technikę mimu, a nawet akrobację. Na swoim koncie ma kilka przedstawień plenerowych m.in.: "Bolero", "Kuglarze" i "Lustro. Hieronim Bosch". Grupa występowała także w Tunezji, Holandii i na Węgrzech.

 

Spektakl "Ballada o Janie Wnęku" odbędzie się w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa.

 

Katarzyna Ososińska

Więcej o:
mdk teatr gry i ludzie spektakl
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE