A więc wojna. Radomszczańscy politycy komentują sytuację na Ukrainie

A więc wojna. Radomszczańscy politycy komentują sytuację na Ukrainie Fot. screen/CNN

Nad ranem 24 lutego, Ukraina została zaatakowana przez putinowską Rosję. W mediach społecznościowych radomszczańscy politycy z różnych opcji na bieżąco komentują, to co się dzieje za naszą wschodnią granicą.

Zebrane przez naszą redakcję komentarze (jeśli pojawią się nowe, artykuł będzie aktualizowany):

Piotr Lisowski, radny Rady Miejskiej w Radomsku (KO)

Ukraina brutalnie zaatakowana przez moskiewski reżim. I choć brakuje słów na takie barbarzyństwo chce wyrazić mają i naszą solidarność, wsparcie i dodać im otuchy. Atak na wolną Ukrainę jest atakiem na Europę. Stan wojenny nie ma granic. Raz rozpoczęta wojna będzie siedziała w naszych umysłach, aż nie zrobimy wszystkiego, żeby ją zakończyć.

„Dokoła czarna i duszna noc a w jej czeluściach człowiek. Niby wolny, a zniewolony, jak wielka mucha spowita w siatkę pajęczą. Tak on wtłoczony we własne ciało, uwięziony we wzniesionej ze strug deszczu twierdzy, nad którą gwieździste niebo, a na nim jakaś potężna siła drwi z niego”.

Szymon Zyberyng, radny Powiatu Radomszczańskiego (PiS)

Od 1944 r. Rosjanie „WYZWALALI” Polskę. Dzisiaj Rosjanie rozpoczęli „wyzwalanie” Ukrainy.

Krzysztof Zygma, przewodniczący Rady Powiatu Radomszczańskiego (RdR)

To prawda: „Przyjaźń jest jedynym cementem, który utrzyma świat razem”. Drodzy Przyjaciele z miasta partnerskiego, jesteśmy z Wami. Sława Ukrainie!

Jarosław Ferenc, prezydent Radomska

Drodzy mieszkańcy Wozneseńska - naszego miasta partnerskiego, obywatele Ukrainy, radomszczanie pochodzenia ukraińskiego, przyjaciele chcemy, abyście wiedzieli, że jesteśmy z Wami. Wszyscy jesteśmy świadkami aktu nieuzasadnionej agresji wymierzonej w terytorium Ukrainy, ale też jej dobre imię i historię. Jako Miasto Radomsko deklarujemy chęć niesienia pomocy w tych trudnych chwilach. Każdy naród ma prawo do życia w wolnym i suwerennym państwie w obrębie jego granic.

Solidarność z mieszkańcami Woznesieńska okazał również Prezydent Jarosław Ferenc w liście skierowanym do Mera Velychko Yevheniy Oleksandrovych.

Starosta Powiatu Radomszczańskiego, Beata Pokora w liście kierowanym do Mera Równego Aleksandra Trietiaka

Panu Merowi oraz wszystkim mieszkańcom Równego wyrazy wsparcia i solidarności. Partnerstwo naszych regionów jest nie tylko hasłem, ale też zobowiązaniem, szczególnie w trudnych chwilach. Dlatego pragnę podkreślić nasze poparcie dla suwerenności Ukrainy, wolnej, demokratycznej i bezpiecznej.

Starostowo powiatowe na Facebooku, zamieściło flagę Ukrainy, a na niej napis w języku ukraińskim i polskim „Solidarni z Ukrainą”.

Krzysztof Ciecióra, podsekretarz stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi 

Już wiemy, że jest to pełnoskalowa wojna ze wszystkich kierunków wywołana przez Rosje. Dzisiaj jako Polska jesteśmy gotowi do udzielania pomocy uchodźcom z Ukrainy i przekazywaniu pomocy humanitarnej. Otwieramy na początek 8 punktów recepcyjnych, które będą przygotowane do przyjmowania w Polsce uciekających Ukraińców. Jesteśmy gotowi na przyjęcie ich później w kraju. Bądźcie uważni na wszelkie fake newsy i prowokacje. Dzisiaj kończy się pewien etap historii po 89 roku, z dużymi tego konsekwencjami dla w następnych latach.

Irena Bareła, radna Rady Powiatu Radomszczańskiego (PiS)

Dzisiaj obudziliśmy się w nowej, strasznej rzeczywistości, oby to nadal był tylko sen! Czy każde stulecie musi rodzic szaleńca? Czy ,,pust wsiegda budiet sonce”,którymi to hasłami wychowywano nasze pokolenie, przestało obowiązywać? Wojna w 21 wieku? To szaleństwo, obłęd i jak każda wojna ludobójstwo.

Prezydent Radomska deklaruje wsparcie dla obywateli Ukrainy

Więcej o:
ukraina powiat radomszczański solidarni z ukrainą wsparcie konflikt wojna na ukrainie
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE