500 szpitalnych łóżek odzyskało dawne funkcje, od 4 maja wznowienie zabiegów planowych

500 szpitalnych łóżek odzyskało dawne funkcje, od 4 maja wznowienie zabiegów planowych Fot. ŁUW

- Kolejnych 500 miejsc w szpitalach covidowych w woj. łódzkim zostało przywróconych dla innych chorych - poinformował w sobotę 1 maja, wojewoda Tobiasz Bocheński. Od 4 maja mają zostać wznowione zabiegi planowe.

Jak podkreślił podczas sobotniej konferencji prasowej Bocheński, odmrażanie służby zdrowia w Łódzkiem to efekt przejścia przez szczyt trzeciej fali epidemii COVID-19.

- Wchodzimy w maj z dobrymi informacjami i danymi epidemiologicznymi. Liczba hospitalizacji chorych na COVID-19 w woj. łódzkim zasadniczo spada. Mamy bardzo dużo zwolnionych miejsc przez pacjentów szpitali covidowych. Dlatego podjąłem decyzję o odmrażaniu ochrony zdrowia na terenie naszego województwa – poinformował wojewoda łódzki.

Przekazał, że 500 miejsc szpitalnych, w tym 250 w Łodzi odzyskało swoje dawne funkcje. W związku z tym placówką covidową przestały być m.in.: Uniwersytecki Szpital Kliniczny im. Wojskowej Akademii Medycznej w Łodzi oraz szpitale w Łęczycy, Głownie, Wieruszowie i Rawie Mazowieckiej.

- W innych placówkach dokonaliśmy licznych zmian i ograniczeń, jeśli chodzi o liczbę łóżek covidowych. Nie zlikwidowaliśmy tam oddziałów w pełni, jednakże przywróciliśmy różnego rodzaju zakresy, które są potrzebne pacjentom. Mieszkańcy Sieradza, Skierniewic, Radomska mają większą dostępność zwykłej ochrony zdrowia - tłumaczył Bocheński.

Ponad połowa z przywróconych do systemu ochrony zdrowia 500 łóżek dotyczy specjalizacji internistycznej, której najbardziej brakowało w regionie.

Wojewoda wskazał, że obecnie w szpitalach w Łódzkiem jest ponad 2,3 tys. łóżek covidowych, z których ponad 500 pozostaje wolnych. Zapowiedział, że jeśli liczba hospitalizacji będzie dalej spadać, kolejne miejsca będą odzyskiwać swoje dawne funkcje. Nadal będzie działał szpital tymczasowy w łódzkiej hali Expo, w którym obecnie na 272 miejsca zajętych jest 66.

Zastępca dyrektora ds. medycznych łódzkiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia (NFZ) Aneta Zapart poinformowała o wznowieniu od 4 maja zabiegów planowych.

- Były one przez ponad dwa miesiące ograniczone. Na bieżąco odbywały się jedynie zabiegu onkologiczne, pilne i ratujące życie. Mamy coraz więcej łóżek, otwierają się kolejne oddziały i apelujemy o umawianie się na nowe terminy przekładanych wcześniej zabiegów. Szpitale są bezpieczne, personel jest zaszczepiony - podkreśliła.

PAP

Więcej o:
szczepionka koronawirus radomsko szczepionka koronawirus szpital radomsko wojewoda łódzki
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE