17 kwietnia – Światowy Dzień Kostki Rubika

17 kwietnia – Światowy Dzień Kostki Rubika Fot. Adam Małycha z Pixabay

Kostka Rubika – zabawka, która stała się symbolem inteligencji

Kostka Rubika, znana także jako Magiczna Kostka, to jeden z najbardziej rozpoznawalnych i popularnych łamigłówek na świecie. Została wynaleziona w 1974 roku przez węgierskiego architekta Ernő Rubika. Początkowo miała służyć jako narzędzie pomocnicze do nauczania trójwymiarowej geometrii, ale szybko zyskała popularność jako zabawka logiczna.

Historia Kostki Rubika

Ernő Rubik, opracowując kostkę, nie przewidywał, jak wielki sukces komercyjny osiągnie jego wynalazek. W 1975 roku kostka została opatentowana w Węgrzech, a w ciągu następnych lat trafiła na światowe rynki, zdobywając ogromną popularność. W 1980 roku kostka zadebiutowała na Zachodzie, gdzie została nazwana „Rubik’s Cube”. Od tego czasu sprzedano ponad 350 milionów egzemplarzy, co czyni ją jedną z najlepiej sprzedających się zabawek na świecie.

Ciekawe fakty

- Kostka Rubika ma 43 tryliony możliwych kombinacji, ale każdą z nich można rozwiązać w 20 ruchach lub mniej.

- Rekord świata w szybkim układaniu Kostki Rubika wynosi niewiarygodne 3.47 sekundy i został ustanowiony przez Yushenga Du z Chin w 2018 roku.

- W Polsce i na świecie odbywają się zawody „speedcubingowe”, czyli układania kostki na czas.

Korzyści z układania Kostki Rubika

Układanie Kostki Rubika nie tylko dostarcza rozrywki, ale również przynosi liczne korzyści umysłowe. Przede wszystkim rozwija pamięć i zdolności przestrzenne, a także poprawia koncentrację i zdolność do rozwiązywania problemów. Regularne układanie kostki może także pomóc w rozwoju cierpliwości i wytrwałości.

Mistrzowie w Polsce

W 2023 roku polska scena speedcubingu mogła pochwalić się licznymi sukcesami i wybitnymi osobistościami. Radosław Marcinek zdobył tytuł Mistrza Polski 2023 podczas dziewiętnastych Mistrzostw Polski w Speedcubingu, które odbyły się w Skierniewicach. Tymon Kolasiński, jedna z najjaśniejszych gwiazd polskiego speedcubingu, zanotował znakomite wyniki na wielu turniejach, w tym wygrane w Energy Cube Koło 2023 i Zmigród Open 2023.

Olaf Kuźmiński także wykazał się świetnymi wynikami, zdobywając trzecie miejsce na europejskim podium 3x3x3 dzięki swojej średniej 5.92 sekundy w Gdańskiej Lidze Speedcubingu. Jego występy, w tym zwycięstwo w głównej konkurencji, przyciągnęły uwagę wielu entuzjastów speedcubingu.

Polska scena speedcubingu rośnie w siłę, a organizowane wydarzenia przyciągają coraz więcej uczestników i widzów, zarówno na poziomie krajowym, jak i międzynarodowym (speedcubing.pl - portal speedcubera (https://www.speedcubing.pl/aktualnosci/dzialalnosc-oficjalna/2003/za-nami-energy-cube-konin-2023)) .

Kostka Rubika przez lata stała się czymś więcej niż tylko zabawką – jest narzędziem edukacyjnym, obiektem sportowych rywalizacji i symbolem kulturowym. Dla wielu osób jest to pasja,

która uczy, bawi i inspiruje, pokazując, że nawet najprostsze pomysły mogą mieć globalny wpływ.

Więcej o:
kostka rubika
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE