Życie – śmierć – kult - wystawa otwarta

W Muzeum Regionalnym w Radomsku otwarto dzisiaj wystawę „Józef Piłsudski. Życie – śmierć – kult”, przygotowaną ze zbiorów Mariusza Kolmasiaka.

Od 3 listopada do końca roku można zwiedzać wystawę poświęconą honorowemu obywatelowi Radomska – Józefowi Piłsudskiemu ze zbiorów historyka dr Mariusza Kolmasiaka. Prezentowane są niej różnego rodzaju zdjęcia, dokumenty, znaczki i monety z wizerunkiem marszałka, książki, pocztówki, medale i gazety z obwieszczeniami o śmierci Piłsudskiego. Jednym z najciekawszych eksponatów na wystawie jest gipsowa kopia pośmiertnej maski Józefa Piłsudskiego wykonana tuż po zgonie. - Inspiracją do tworzenia kolekcji było pokrewieństwo z chor. Walentym Wójcikiem, który był przybocznym Marszałka Piłsudskiego. Poznawanie jego biografii sprawiło bowiem, że zainteresowałem się osobą Marszałka. Wszystkim co z nim związane, w tym właśnie przejawami kultu, którego przykładami jest większość eksponatów w moich zbiorach - powiedział nam autor wystawy.

Po uroczystym otwarciu wystawy przez prezydenta Radomska, Jarosława Ferenca, udano się na nabożeństwo do kościoła św. Lamberta w intencji pochodzącego z ziemi radomszczańskiej, Walentego Wójcika - przybocznego marszałka Józefa Piłsudskiego.

Więcej o:
józef piłsudski niepodległość mariusz kolmasiak wystawa walenty wójcik wystawa muzeum
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE