Zostań policjantem w białej czapce

Zostań policjantem w białej czapce Fot. KPP Radomsko

Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Radomsku rozpoczynają cykl artykułów o pracy policjantów w poszczególnych pionach i komórkach. Zainteresowani dowiedzą się jakie trudy pokonują mundurowi w czasie służby, z jakimi niebezpieczeństwami mają do czynienia, wreszcie jak można połączyć prywatne pasje z mundurem.

- Praca policjanta to służba. Nazwa tej wyjątkowej misji mówi, że jest to niesienie pomocy na rzecz  społeczeństwa. Tym właśnie żyje każdy funkcjonariusz, kiedy zakłada mundur. Różnorodność zagrożeń, z jakimi mamy do czynienia, zdecydowała, że Policja dzieli się na różne piony i doskonali funkcjonariuszy w wyspecjalizowanych zakresach. Dzięki temu  każda sprawa jest rozwiązywana według jednolitych procedur, a sprawca jest ukarany – mówi Agnieszka Kropisz z KPP w Radomsku.

- By zachęcić młodych i ambitnych do pracy w naszych szeregach, przedstawiamy dziś specyfikę służby policjanta tzw. drogówki, bo taką nazwę najczęściej słyszymy i używamy w życiu codziennym – dodaje Agnieszka Kropisz.

Do zadań policjanta na drodze należy przede wszystkim zapewnienie bezpieczeństwa wszystkich uczestników ruchu. W tym zakresie funkcjonariusze czuwają nad płynną komunikacją, reagują na wykroczenia i przestępstwa drogowe, wykonują czynności na miejscach zdarzeń, dokonują pomiarów prędkości w miejscach szczególnie zagrożonych. Te i inne zadania funkcjonariuszy drogówki wynikają z aktów prawnych tj.: Ustawa z dnia 6 kwietnia 1990 roku o Policji,  Ustawa z dnia 20 czerwca 1997 roku Prawo o ruchu drogowym oraz towarzyszących im Rozporządzeń, Zarządzeń i Wytycznych.

Aby zostać policjantem drogówki, należy najpierw wstąpić w policyjne szeregi. Po pomyślnym przejściu procedury rekrutacyjnej, młody adept składa uroczyste ślubowanie, po którym rozpoczyna ścieżkę kariery zawodowej, najpierw na kursie podstawowym, a następnie w przydzielonej jednostce Policji. Są policjanci, którzy od początku pełnią służbę na drogach. Inni zaś z czasem zmieniają charakter służby, z reguły z prewencyjnej na drogową. By sprawnie kierować ruchem, dokonywać kontroli pojazdów ciężarowych, oględzin pojazdów, kierować radiowozem  w trudnych warunkach, należy zdobyć wiedzę specjalistyczną w wyznaczonej szkole lub centrum Policji. Przeszkolony policjant z pełnymi uprawnieniami rozpoczyna służbę na drogach. 

- Mężczyźni w większości od dzieciństwa marzą o szybkich samochodach. W służbie często uczestniczą w  pościgach za przestępcami drogowymi, narażając swoje zdrowie, a niejednokrotnie życie. Jednak, by móc sprawnie i bezpiecznie prowadzić pojazd w warunkach podwyższonego ryzyka, należy ukończyć kurs specjalistyczny z zakresu doskonalenia techniki jazdy dla policjantów. Gwarantuje on wykonywanie zadań pościgowych na najwyższym poziomie – tłumaczy Agnieszka Kropisz.

W programie takiego szkolenia policjanci doskonalą swoje umiejętności panowania nad samochodem, uczą się szybkich reakcji, przewidywania sytuacji na drodze, balansowania pojazdem w sytuacjach poślizgu, płynnego prowadzenia i wychodzenia z sytuacji zagrożenia bezpieczeństwa drogowego. Adepci takich kursów to najczęściej przyszli policjanci grupy pościgowej SPEED.

Więcej o:
radomsko policja radomsko kpp radomsko drogówka praca w policji
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE