Żołnierze WOT dostali natychmiastowe wezwanie

Żołnierze WOT dostali natychmiastowe wezwanie Fot. WOT

W sobotę 15 czerwca w godzinach porannych, żołnierze 9. Łódzkiej Brygady Obrony Terytorialnej otrzymali sygnał alarmowy nakazujący im natychmiastowe stawiennictwo w ich jednostce.

Sprawdzenie ilości żołnierzy którzy stawią się na wezwanie to jeden z elementów trwającej aktualnie certyfikacji Wojsk Obrony Terytorialnej.

Żołnierze przemieszczający się do jednostek to element ćwiczenia. Nie ma to związku z jakimkolwiek zagrożeniem bezpieczeństwa Państwa, ani z działaniami wojennymi toczącymi się za wschodnią granicą.

Certyfikacja jest sprawdzianem, który ma potwierdzić, że dany rodzaj Sił Zbrojnych spełnienia określone normy i kryteria, a zatem zdolny jest do wykonania przydzielonych mu zadań - zarówno w czasie pokoju, w czasie różnego rodzaju kryzysów, jak i w czasie wojny. Wojska Obrony Terytorialnej będą pierwszym w Polsce Rodzajem Sił Zbrojnych w całości poddanym certyfikacji. Dotychczas certyfikacji poddawano tylko wybrane jednostki wojskowe.

W ramach certyfikacji ocenia się kilka obszarów działalności, spośród których wymienić można:
- procentowy stan ukompletowania stanem osobowym i wyszkolenie żołnierzy, na poziomie zapewniającym realizację zadań
- procentowe ukompletowanie zasadniczym sprzętem wojskowym oraz sprawność tego sprzętu
- poziom zapasów taktycznych, które powinny zapewnić osiągnięcie założonej kategorii gotowości bojowej i realizację zadań

Więcej o:
wot wojsko polskie szkolenie kurs alarm
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE