Żołnierze uczą w Radomsku kobiety podstaw samoobrony

Fot. Wojciech Bojdo

W ten weekend w parku Świętojańskim w Radomsku trwają szkolenia dla kobiet, podczas których uczą się podstaw samoobrony. Szkolenia prowadzą żołnierze – instruktorzy.

Ministerstwo Obrony Narodowej wraz z Centralnym Wojskowym Centrum Rekrutacji i Dowództwem Generalnym Rodzajów Sił Zbrojnych organizuje bezpłatne szkolenia z samoobrony dla dorosłych Polek. Szkolenia z doświadczonymi żołnierzami – instruktorami odbywają się w wybrane soboty i niedziele wiosną i latem w parkach miejskich, na plażach, w ośrodkach sportu i rekreacji na terenie całej Polski.

Jedno z pierwszych tego typu szkoleń zostało zorganizowane w Radomsku. Kobiety, w sobotę i niedzielę (27 i 28 maja 2023 r.) uczestniczą w blisko 4-godzinnym, bezpłatnym, praktycznym treningu z technik samoobrony, prowadzonym przez wykwalifikowanych żołnierzy – instruktorów. 

- Uważam, że każda z kobiet powinna przejść chociażby podstawowy kurs tego typu, aby wiedzieć, jak zachować się w sytuacji zagrożenia – podkreśla szer. Izabela Szelest z 25. Brygady Kawalerii Powietrznej w Tomaszowie Mazowieckim.

Żołnierze – instruktorzy uczą podstawowych zasad codziennego bezpieczeństwa, sposobów wykrywania oraz unikania zagrożeń. Pokazują techniki walki wręcz przydatne w niebezpiecznych sytuacjach. To okazja dla wszystkich chętnych pań, aby pod okiem doświadczonych instruktorów nauczyć się podstaw umiejętności zachowania się w sytuacjach zagrażających życiu lub zdrowiu, zwłaszcza wynikających z zastosowanej wobec nich przemocy fizycznej.

- Celem projektu jest przede wszystkim budowanie obronności kobiet, wzmocnienie swojej osoby w sytuacjach zagrożenia – mówi ppor. Sylwia Borek z Wojskowego Centrum Rekrutacji.

Uczestniczki szkolenia mają także okazję zapoznać się z zasadami zdrowego stylu życia oraz odświeżyć praktyczną wiedzę na temat zasad udzielania pierwszej pomocy. 

Celem projektu pod hasłem „Samoobrona kobiet – zaufaj wojsku” jest promowanie obronności oraz budowanie pewności siebie w sytuacji kryzysowej. Każda z uczestniczek szkolenia po jego ukończeniu otrzyma pamiątkowy certyfikat.  

W każdym z miejsc, w czasie szkolenia ochotniczek, ich bliscy oraz osoby towarzyszące, mogą odwiedzić punkty promocyjno – informacyjne lokalnych jednostek wojskowych. Każdy zainteresowany służbą w wojsku może uzyskać kompleksową informację o rekrutacji do Sił Zbrojnych i porozmawiać z przedstawicielami Wojskowego Centrum Rekrutacji.

W niedzielę szkolenie w parku Świętojańskim w Radomsku rozpocznie się o godz. 10.00.

Uczestnictwo w szkoleniach wymagało wcześniejszej rejestracji.

Zasubskrybuj nasz kanał na You Tube, żeby nie przegapić nowych relacji wideo!

Więcej o:
radomsko szkolenie park świętojański wojsko żołnierze samoobrona samoobrona kobiet
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE