Zobacz jak prawidłowo palić w piecu

W dzień targowy takie słyszy się rozmowy… 7 lutego przedstawiciele TBS oraz Urzędu Miasta przeprowadzili pokazową prezentację, w jaki sposób rozpalać piece, aby nie wydzielały one szkodliwych pyłów.

Jak się okazuje nie trzeba wcale palić oponami i innymi wytwarzającymi szkodliwe związki śmieciami, żeby przyczynić się do produkcji smogu. Nieprawidłowe rozpalanie pieca metodą od dołu również wytwarza szkodliwe związki, tzw. PM 10 i PM 2,5. Na palcu targowym w Radomsku stanęły dwa piece tzw. „pokazowe”, które TBS zakupił do przeprowadzania akcji uświadamiających mieszkańców, jak duże znaczenie ma to, w jaki sposób rozpalane są piece. Jeden został rozpalony metodą od góry, a drugi od dołu.

- Postanowiliśmy zrobić pokaz górnego spalania. Pokazania różnicy, jak spala się opał od góry, a jak spala się od dołu. Chodzi o pyły PM 10 i PM 2,5, są to lotne tlenki siarki. Są to składniki, które szkodzą naszemu zdrowiu. A można palić inaczej. Pokazaliśmy, że przy spalaniu od górnym, większość tych pyłów spala się. Zwiększa na to efektywność opału, czyli 30% jesteśmy w stanie na tym zaoszczędzić. Dłużej też taki kocioł się pali. Natomiast spalanie tradycyjne, od dołu, tak jak to większość mieszkańców czyni powoduje jednak emisję tych pyłów do środowiska, z tego bierze się smog
- mówił radny Radosław Rączkowski.

Różnica polega na tym, jaki rodzaj dymu wydobywa się z komina. Przy górnym rozpalaniu wydobywa się para wodna, z tlenkiem węgla.

- Inicjatywa powstała po spotkaniu zespołu do walki z niską emisją. Do akcji przyłączył się TBS, z którym rozpoczęliśmy współpracę. Ponieważ padła informacja, że część osób, które mieszka w lokalach TBS pali złej jakości węglem i dym wychodzący z ich kominów jest dosyć widoczny. W związku z powyższym TBS zakupił dwa piecyki i będziemy prowadzić takie akcje pokazując spalanie oddolne i odgórne
- mówiła Marzanna Proszowska, kierownik zespołu do walki ze smogiem.

Nie jest to akcja jednorazowa. Zaplanowanych jest kilkanaście w różnych częściach miasta. Najbliższa odbędzie się w środę 13 lutego o godzinie 9 przy budynku MOSP w Radomsku.

Więcej o:
smog radomsko tbs radomsko
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE