Znikome zainteresowanie powrotem uczniów do szkół w Radomsku

Znikome zainteresowanie powrotem uczniów do szkół w Radomsku Fot. pixabay.com

Zgodnie z decyzją rządu, od poniedziałku 25 maja 2020 r. do szkół mogą powrócić uczniowie klas I-III szkół podstawowych. Ostateczna decyzja dotycząca powrotu dzieci należy do ich rodziców. Sprawdziliśmy, czy w Radomsku powrót dzieci do placówek oświatowych cieszy się zainteresowaniem rodziców. Jak się okazuje, odzew jest znikomy.

Dyrektorzy szkół podstawowych już od kilkunastu dni przygotowują się na powrót uczniów klas I-III. Opracowali wewnętrzne procedury bezpieczeństwa, zgodne z wytycznymi GIS, MEN oraz MZ. Z procedurami zostali zapoznani pracownicy szkół. Procedury te zostały również przesłane do rodziców uczniów. Placówki wyposażone są w sprzęt dezynfekcyjny oraz wszelkie niezbędne środki czystości i środki chemiczne niezbędne do zachowania bezpieczeństwa. Zakupione również zostały środki ochrony osobistej, np: rękawiczki, maseczki czy przyłbice.

Pomimo tak przygotowanych placówek, tylko nieliczni rodzice zdecydowali się na powrót 25 maja swoich pociech do szkół.

- Od tego dnia do szkoły mogą powrócić dzieci z nauczania początkowego, czyli dzieci z klas I-III. Do szkół w dniu 25 maja powróci, według deklaracji rodziców jedynie 46 dzieci spośród 1193 uczęszczających do klas I-III w radomszczańskich szkołach podstawowych – wyjaśnia Małgorzata Krupska, naczelnik Wydziału Edukacji i Kultury Urzędu Miasta w Radomsku.

Rodzice dzieci z którym rozmawiamy podkreślają, że nie zdecydowali się na powrót swoich pociech do placówek oświatowych, ponieważ boją się występującej wciąż epidemii koronawirusa.

- Wiem, że szkoły przygotowały się do powrotu uczniów. Mnie to jednak przekonuje, by posłać córkę. Skoro przez tyle tygodni sobie jakoś radziliśmy z nauczaniem zdalnym, to poradzimy sobie jeszcze do wakacji. Mam nadzieję, że we wrześniu nie będzie już tak dużego zagrożenia epidemiologicznego i wszystkie dzieci będą mogły powrócić do szkół. Według mnie, obecnie jest na to zdecydowanie za wcześnie – mówi tata Karoliny, uczennicy II klasy.

Dzieci, które powrócą do szkół będą mogły uczestniczyć w zajęciach opiekuńczo-wychowawczych.

- Jeżeli będą prowadzone zajęcia dydaktyczne, to w ograniczonym zakresie. Zgodnie z zapewnieniem dyrektorów, w czasie pobytu dzieci w szkole uczniowie będą opracowywać materiały przesyłane przez wychowawcę klasy prowadzącego zdalne nauczanie – wyjaśnia Małgorzata Krupska.

Naczelnik przypomina, że od 11 maja dzieci mogą chodzić również do oddziałów przedszkolnych przy Publicznych Szkołach Podstawowych. Z tej formy korzysta jedynie 3 spośród 140 dzieci.

- Dodatkowo, z dniem 25 maja wprowadzono możliwość konsultacji z nauczycielami wśród uczniów klas VIII, którzy przystępują do egzaminu. Chęć skorzystania z takiej formy komunikacji z nauczycielem zadeklarowało 72 uczniów tychże klas – mówi naczelnik Małgorzata Krupska.

Ponieważ dzieci powracają do szkoły (zajęcia opiekuńczo-wychowawcze) do szkół wrócą również nauczyciele. Będą to nauczyciele-wychowawcy świetlicy oraz wszyscy nauczyciele przedmiotów, które zdawane są na egzaminach ósmoklasisty (język polski, matematyka, języki obce), którzy prowadzić będą konsultacje.

- Dzieci, które 25 maja nie powrócą do szkół będą w dalszym ciągu kontynuować zdalne nauczanie przy użyciu tych samych środków co do tej pory – tłumaczy Małgorzata Krupska.

Więcej o:
koronawirus radomsko powrót dzieci do szkół
Wróć na stronę główną

KOMENTARZE

PRZECZYTAJ JESZCZE