Ziołowe leki wspomagające funkcjonowanie układu nerwowego

Ziołowe leki wspomagające funkcjonowanie układu nerwowego Fot. freepik.com

W dzisiejszych czasach stres, to nieodzowny towarzysz dnia codziennego. Z jednej strony mobilizuje do działania, ale z drugiej, gdy jest go za dużo, może generować poważne zaburzenia. Wiele ziołowych preparatów dostępnych w aptekach bez recepty działa kojąco na układ nerwowy. Jakie zioła pomogą w stresujących sytuacjach i poprawią nastrój? Czy można je bezpiecznie stosować?

Zioła na ukojenie nerwów

Ziołowe preparaty na nerwy działają dość łagodnie. Zwykle  trzeba je stosować przez dłuższy czas, regularnie, aby zaobserwować oczekiwany  efekt. To co ważne nie otępiają, nie uzależniają i nie wpływają na możliwość prowadzenia pojazdów. Jest to ich zdecydowana przewaga w stosunku do leków na receptę, które mają za zadanie znacznie silniej wyciszyć układ nerwowy, ale generują przy tym szereg działań niepożądanych.

Roślina, która najbardziej znana jest ze swojego działania uspokajającego i nasennego to kozłek lekarski. Obecny w korzeniu kozłka kwas walerenowy, wpływa na funkcjonowanie układu nerwowego. Po zastosowaniu preparatu z kozłkiem można odczuć sedację i odprężenie. Roślina wykorzystywana jest głównie, jako środek wspomagający w stanach napięcia nerwowego i lęku. Kozłek lekarski wpływa również korzystnie na jakość snu, a także skraca czas potrzebny do zaśnięcia. Inną rośliną, znaną ze swojego działania  uspokajającego i przysposabiającego do snu jest melisa. Zastosowanie naparu lub ekstraktu z melisy działa korzystnie również w przypadku stanów lękowych, rozdrażnienia, a także kołatania serca. Jeśli nadmiar stresu  generuje problemy ze snem warto sięgnąć po szyszkę chmielu. Zawarta w surowcu lupulina działa hamująco na korę mózgową. W efekcie uzyskuje się wyciszenie, dzięki czemu łatwiej można zasnąć.Znana ze swoich właściwości uspokajających jest również lawenda. Roślina ta łagodzi lęk, niepokój i pomaga w zasypianiu. Lawenda wykorzystywana jest również szeroko w aromaterapii, a także podczas masaży odprężających. 

Mówiąc o preparatach na stres i nerwy nie można zapomnieć o adaptogenach. Jednym z nich jest ashwagandha, która to przysposabia organizm do walki ze stresem, a także pomaga w zasypianiu. Również wąkrota azjatycka znana jest ze swojej aktywności łagodzącej układ nerwowy i poprawiającej jakość snu.

Co zastosować na poprawę nastroju?

Każdy ma swój własny sposób na poprawę nastroju. Dla jednych jest to aktywność fizyczna, a dla innych obejrzenie ulubionego serialu. Kiedy jednak ciężko jest wyjść z tzw. “dołka” można rozważyć zastosowanie preparatu, który korzystnie wpłynie na nastrój (leki na poprawę nastroju - aptekadlarodziny.pl). Dostępne bez recepty ziołowe preparaty poprawiające nastrój zwykle zawierają w swoim składzie dziurawiec. Alkoholowe ekstrakty z rośliny zawierają hyperycynę, która zwiększa ilość serotoniny w ośrodkowym układzie nerwowym. Neuroprzekaźnik ten odpowiada za dobry nastrój, a gdy jego stężenie jest odpowiednio wysokie działa również uspokajająco i niweluje uczucie niepokoju. Pozytywnie na nastrój wpływa również ekstrakt z kwiatów szafranu (sprawdź dostępne leki na depresję w ofercie Apteki Dla Rodziny).

Oprócz ziół korzystnie na funkcjonowanie układu nerwowego działają m.in. magnez i witaminy z grupy B. Ich również nie może zabraknąć w codziennej diecie, jeśli zależy nam na dobrym nastroju.  Niedobór tych składników może powodować nerwowość, uczucie niepokoju, a nawet problemy ze snem. Dlatego właśnie preparaty na nerwy i stres często zawierają w składzie właśnie witaminy z grupy B, a także magnez (sprawdź: leki na układ nerwowy - Apteka Dla Rodziny).

Więcej o:
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE