Zimowe bezpieczeństwo na powiatowych drogach

Zimowe bezpieczeństwo na powiatowych drogach

We wtorek, 19 listopada w Starostwie Powiatowym obradowała komisja bezpieczeństwa i porządku publicznego. Wśród omawianych tematów był m.in. raport podsumowujący prowadzoną przez policję „Akcję Znicz". Radni zapoznali się również z prowadzonymi przygotowaniami do zimowego utrzymania dróg przez powiat. Obecnie dla kilku gmin z terenu powiatu trwają procedury przetargowe w celu wyłonienia wykonawcy zimowego utrzymania dróg.

Na komisji radni wysłuchali raportu o stanie przygotowań do zimowego utrzymania dróg. Jak informował Aleksander Broszkowski, Naczelnik Wydziału Zarządzania Drogami w Starostwie Powiatowym, już we wrześniu podpisane zostało pomiędzy Powiatem Radomszczańskim a Miastem Radomsko porozumienie w sprawie realizacji zadania z zakresu zimowego utrzymania dróg powiatowych położonych w granicach administracyjnych miasta Radomska (ok. 19 km, porozumienie nie obejmuje drogi powiatowej Radomsko - Blok Dobryszyce - Okrajszów - Kietlin, której część stanowi ulica Sikorskiego).

Natomiast do 7 listopada 2019 roku zostały podpisane wszystkie porozumienia z gminami, które wcześniej zadeklarowały gotowość utrzymania dróg powiatowych, leżących na ich terenie:
- gm. Dobryszyce, Gomunice, Kamieńsk - bez odcinka DP 3931 E Pytowice - Słostowice, Kodrąb, Kobiele Wielkie (bez DP 3934E), Masłowice, Przedbórz, Wielgomłyny.

Łączna długość dróg przekazanych gminom w celu zimowego utrzymania wynosi 256 km. Stawka ryczałtowa za przejęty 1 km drogi w sezonie zimowym 2019/2020 wynosi 1600 zł (w poprzednim sezonie było 1100 zł). O zwiększonej stawce na zimowe utrzymanie dróg, mówił w październiku naczelnik Broszkowski podczas obrad komisji rozwoju powiatu, rolnictwa i ochrony środowiska.

- Stawka za zimowe utrzymanie dróg wynosi 1 600 zł. Rok temu było 1 100 zł. Ta podwyżka wynika z żądań gmin, nie ukrywam, że były one jeszcze większe. Było to nawet 2 tysiące zł za kilometr drogi przejmowany przez gminy. Niemniej jednak, powiatu nie stać na tak wysokie kwoty i tak dla nas jest to bardzo duża podwyżka
- mówił naczelnik Wydziału Zarządzania Drogami, Aleksander Broszkowski.

Czytaj więcej: O drogach na komisji rozwoju powiatu radomszczańskiego

Obecnie trwa procedura przetargowa mająca na celu wyłonienie wykonawcy zimowego utrzymania dróg powiatowych na terenie gmin: Gidie, Lgota Wielka, Ładzice, Radomsko, Żytno, drogi powiatowej nr 3934E na terenie gminy Kobiele Wielkie, ul. Sikorskiego w Radomsku oraz droga nr 393 1E na odcinku Pytowice - Słostowice na terenie gminy Kamieńsk). Łączna długość dróg utrzymywanych przez Starostwo Powiatowe w Radomsku będzie wynosić niespełna 154 km.

Radni analizowali także projekt „Powiatowego programu zapobiegania przestępczości oraz ochrony bezpieczeństwa obywateli i porządku publicznego na lata 2019-2022”, zgłaszając wiele uwag do przedstawionego projektu. W tej sytuacji zapadła decyzja zdjęciu tego punktu z porządku obrad. Program ma zostać uzupełniony zgodnie z sugestiami radnych i przedstawiony ponownie do zaopiniowania w późniejszym terminie.

Więcej o:
drogi radomsko zimowe utrzymanie dróg w radomsku drogi w radomsku drogi w powiecie radomszczańskim
Wróć na stronę główną

KOMENTARZE

PRZECZYTAJ JESZCZE