O drogach na komisji rozwoju powiatu radomszczańskiego

O drogach na komisji rozwoju powiatu radomszczańskiego

W poniedziałek, 21 października obradowała komisja rozwoju powiatu, rolnictwa i ochrony środowiska Rady Powiatu Radomszczańskiego. Radni omawiali tematy związane z zimowym utrzymaniem dróg. Natomiast Wydział Zarządzania Drogami przedstawił propozycje inwestycji i robót drogowych na 2020 rok wraz z możliwością ich dofinansowania. Radni zapoznali się również z aplikacją Era Travel, promującą walory powiatu.

Naczelnik Wydziału Zarządzania Drogami oraz zarząd Starostwa Powiatowego przedstawił radnym z komisji propozycję inwestycji, planowaną do realizacji w przyszłym roku wraz z możliwością uzyskania dofinansowania ze środków zewnętrznych. Chodzi m.in. o przebudowę mostu na rzece Warcie w miejscowości Ruda w gm. Gidle. Szacunkowy koszt zadania to 1.250.000 zł. Samorząd będzie się starał o dofinansowanie inwestycji z budżetu państwa z rezerwy subwencji ogólnej Ministra Finansów. O powodach decyzji powiatu, aby ten most przeszedł remont w przyszłym roku mówiła Ewa Gajzler, członek Zarządu Powiatu.

- Powiat podjął decyzję, że do przebudowy został zakwalifikowany most w miejscowości Ruda w gminie Gidle. Wartość tego zadania przekracza milion złotych. Musimy zapewnić 50 proc. wkładu, tj. 625 tys. zł. Mamy nadzieję, że ten wniosek spotka się z pozytywnym rozpatrzeniem i most zostanie przebudowany. Struktura tego mostu i jego stan techniczny tak naprawdę nie pozwala na jego dalsze i bezpieczne użytkowanie. Jeżeli nie przystąpimy do jego remontu, będziemy musieli liczyć się z koniecznością zamknięcia mostu w dość krótkim czasie. Z uwagi na to, że dofinansowanie na obiekty inżynieryjne kończy się, jest to tak naprawdę ostatnia edycja, została podjęta decyzja o remoncie tego mostu, który jest bardzo ważny, jako łączący miejscowość gminy Gidle i miasta Radomska z Częstochową
- mówiła Ewa Gajzler.

W przyszłym  roku zaplanowano także modernizację kolejnego odcinka drogi Przedbórz – Piskorzeniec, na który dokumentacja projektowa jest już gotowa. Oprócz tego, na komisji poruszony został temat zimowego utrzymania dróg 2019/2020. Jak co roku, urząd wysyła do samorządów gminnych zapytanie o podjęcie przez nich decyzji przejęcia zimowego utrzymania dróg. Wszystkie porozumienia z gminami powinny zostać podpisane do końca października. Już wiadomo, że pięć gmin nie podpisało porozumienia i powiat będzie drogi utrzymywał sam. Są to drogi położone w gminach Lgota Wielka, Ładzice, Radomsko, Żytno i Gidle. W przypadku tych gmin, powiat jest aktualnie na etapie przygotowania specyfikacji warunków zamówienia, za kilka dni będzie ogłoszony przetarg nieograniczony na wyłonienie wykonawców.

- Kończymy procedury mające na celu przygotowania do sezonu zimowego 2019/2020. Mamy już podpisanych siedem porozumień, czyli z miastem Radomsko, zarezerwowaliśmy na ten cel 100 tys. zł. Oprócz tego gminy Dobryszyce, Gomunice, Kamieńsk, Masłowice, Kobiele Wielkie – te gminy już podpisały z nami porozumienia. Czekamy jeszcze na uchwały z Przedborza i Kodręba. Stawka za zimowe utrzymanie dróg wynosi 1 600 zł. Rok temu było 1 100 zł. Ta podwyżka wynika z żądań gmin, nie ukrywam, że były one jeszcze większe. Było to nawet 2 tysiące zł za kilometr drogi przejmowany przez gminy. Niemniej jednak, powiatu nie stać na tak wysokie kwoty i tak dla nas jest to bardzo duża podwyżka
- mówił naczelnik Wydziału Zarządzania Drogami, Aleksander Broszkowski.

Czytaj więcej: Zimowe utrzymanie dróg powiatowych coraz droższe

Radny Tomasz Kaczmarek przedstawił pozostałym informację o działalności Rejonowego Zespołu Doradców Łódzkiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Radomsku. W tym roku we wszystkich gminach przeprowadzonych zostało 43 szkolenia, w których uczestniczyło 1077 osób. A poruszano na nich zagadnienia dotyczące zapobiegania i zwalczania ASF i ptasiej grypy, wypełniania wniosku o przyznanie płatności obszarowych w aplikacji e-wniosekPlus (z Biurem Powiatowym ARiMR w Radomsku) oraz zaleceń zawartych w zbiorze ,,dobrej praktyki rolniczej - prawo wodne”.

Na zakończenie radni zapoznali się z aplikacją Era Travel, o której opowiadał Marcin Kwarta z Biura Promocji Powiatu. Aplikacja zawiera 9 kategorii, są to: pogodynka, region, zabytki, przyroda, smaki regionu, rekreacja, turystyka weekendowa, wydarzenia i baza obiektów, która zawiera podkategorie: baza noclegowa, gastronomia, kultura, sport i rekreacja, przyroda, agroturystyka, zabytki, mapa turystyczna i zgłoś obiekt.

Aplikacja ta ma służyć promocji turystycznych walorów powiatu radomszczańskiego. Pracownicy biura wciąż doskonalą i uzupełniają aplikację o nowe informacje. Nawiązywane są również kontakty z gminami, aby przekazywały różne ciekawostki z regionu. Można ją pobrać w sklepie Google (system IOS), a także zainstalować np. poprzez wejście na stronę eratravel.pl (stworzoną jako równomierną platforma dla systemu iOS – systemu operacyjnego Apple Inc. dla urządzeń mobilnych iPhone, iPod touch oraz iPad.) i kliknięcie w baner pobierz lub skanując kod QR dostępny w materiałach promocyjnych aplikacji.

Więcej o:
drogi powiat radomszczański zimowe utrzymanie dróg powiat drogi powiat zima drogi inwestycje 2020 powiatu radomszczańskiego era travel aplikacja era travel
Wróć na stronę główną

KOMENTARZE

PRZECZYTAJ JESZCZE