„Zielony transport publiczny” w Piotrkowie Tryb.?

„Zielony transport publiczny” w Piotrkowie Tryb.? Fot. UM Piotrków Tryb.

Piotrków Trybunalski będzie ubiegał się o dofinansowanie z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na zakup elektrycznych autobusów.

- Przygotowujemy stosowny wniosek i będziemy walczyć o te środki. Aktualnie przygotowujemy studium wykonalności – zapowiadał w piątek (8.01) na antenie radia Strefa FM Karol Szokalski, dyrektor Zarządu Dróg i Utrzymania Miasta.

Z początkiem roku NFOŚiGW ogłosił program „Zielony transport publiczny”, z którego można pozyskać nawet 80 procent kosztów kwalifikowanych zakupu „elektryków”.

Inwestycja w wymianę taboru komunikacyjnego, to obok restrukturyzacji miejskiej ciepłowni i budowy farmy fotowoltaicznej, jedno z kluczowych działań na proekologicznej drodze miasta. Komunikacja miejska w ciągu najbliższych lat ma zmienić tabor na nowoczesny, a przede wszystkim niskoemisyjne autobusy.

Do 2024 roku miasto zaplanowało w Wieloletniej Prognozie Finansowej szacunkową kwotę 30 mln złotych na zakup ekologicznych „emzetek”.

- Cały czas przyglądamy się rynkowi samochodów elektrycznych, ale nie wykluczamy również zakupu hybryd czy proekologicznych nowoczesnych diesli (EURO 6). Szukamy źródeł finansowania w różnych programach. Jednym z nich jest ten z NFOŚiGW. Złożony wniosek do projektu „Zielony transport publiczny” nie wyklucza także starań o dofinansowania z innych programów – mówi wiceprezydent Adam Karzewnik podkreślając, że w dużej mierze od ewentualnego pozyskania pieniędzy będzie zależeć kierunek, który ostatecznie miasto obierze.

(info: UM Piotrków Tryb.)

Więcej o:
piotrków trybunalski urząd miasta piotrków autobusy wniosek dofinansowanie zielony transport publiczny
Wróć na stronę główną

KOMENTARZE

PRZECZYTAJ JESZCZE