Zielony Bełchatów. Projekt „Bełchatów w zieleni-tworzenie i rewaloryzacja zielonych przestrzeni miasta” zakończony

Zielony Bełchatów. Projekt „Bełchatów w zieleni-tworzenie i rewaloryzacja zielonych przestrzeni miasta” zakończony Fot. Urząd Miasta Bełchatów

30 ha terenów miejskich w Bełchatowie, zamieniło się w nowoczesne i zielone miejsca spacerowe i rekreacyjne. Prace w ramach projektu „Bełchatów w zieleni-tworzenie i rewaloryzacja zielonych przestrzeni miasta”- właśnie dobiegły końca. Na realizację inwestycji miasto pozyskało 3,6 mln dotacji z Unii Europejskiej.

Mieszkańcy Bełchatowa zyskali 10 dużych kompleksów rekreacyjnych w ramach projektu „Bełchatów w zieleni-tworzenie i rewaloryzacja zielonych przestrzeni miasta”.

- Zależy nam, by mieszkańcy mogli odpoczywać i spacerować w miejscach pełnych zieleni. Nasz projekt ma także dodatkowe walory edukacyjne. Na wszystkich terenach nim objętych znajdą się tablice zachęcające szczególnie najmłodszych do tego, aby dbać o zieleń oraz o otoczenie. Jestem przekonany, że ten projekt spodoba się mieszkańcom i urozmaici naszą ofertę wypoczynkową – podkreśla wiceprezydent Bełchatowa Dariusz Matyśkiewicz.

Na os. Olsztyńskim (między ul. Warszawską, Olsztyńską i Słoneczną) powstaje „Bulwar Słoneczny”, wzdłuż ul. Piłsudskiego zbudowana została „Północna Zielona Brama”, a między Mielczarskiego a Mickiewicza powstała Miejska Plaża Budowlanych. Do spacerów i wypoczynku zachęcają już także bulwary i skwery – Jarzębinowy (przy ul. Jarzębinowej w dolinie rzeki Rakówki), Budowlanych (od al. Włókniarzy aż do ul. Mielczarskiego) oraz na Binkowie (przy ul. Staszica aż w głąb osiedla) i między ul. Diamentową a Szmaragdową.

W Bełchatowie powstał także Park Geologiczny – przy rondzie Hallera (między ul. Armii Krajowej a Staszica), w którym prezentowane są charakterystyczne dla Zagłębia Bełchatowskiego głazy. Po drugiej stronie ronda powstała jedna z kilku łąk kwietnych. Nowy wygląd zyskały również tereny w pobliżu Jabłoniowego Sadu. Ekipy pracowały także na terenach przy boiskach piłkarskich Miejskiego Centrum Sportu (między Staszica a Okrzei) nazwanych „Zieloną otuliną boisk”, gdzie skupiły się głównie na pielęgnacji i uzupełnieniu drzewostanów.

W ramach projektu powstały także dwa place zabaw, dwie siłownie zewnętrzne oraz dwa place wypoczynkowe z leżakami i hamakami.

Większość zagospodarowanych na nowo 30 ha terenów miejskich pokrytych zostało roślinnością, a istniejący drzewostan poddany został pielęgnacji. Przy doborze mieszanek nasion wykonawca, czyli firma Greenpark z Radomska, konsultował się z cenionym i znanym w środowisku etnobotanikiem, ekologiem, biologiem oraz badaczem i pasjonatem łąk kwietnych - dr Łukaszem Łuczajem. W efekcie tej współpracy nasadzono drzewa dostarczające pyłku i nektaru (m.in. klon polny, czeremcha pospolita), a także rośliny do tworzenia tzw. łąki kwietnej, nawiązującej charakterem do łąk niżowych (m.in. jaskier ostry, złocień zwyczajny i chaber drakiewnik) czy konkretne gatunki przy nabrzeżu (m.in. pióropusznik strusi, wiązówka błotna czy pełnik europejski). Łącznie w mieście przybyło ponad 1 tys. drzew, 16 tys. krzewów oraz ok. 2 tys. mb dodatkowych nasadzeń.

Wszystkie prace związane z projektem „Bełchatów w zieleni - tworzenie i rewaloryzacja zielonych przestrzeni miasta”, kosztowały ok. 5,5 mln zł. Znaczną część tej inwestycji, bo aż 3,6 mln zł, pokryło unijne dofinansowanie z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020. Warto także podkreślić, że zadanie doceniła kapituła międzynarodowego konkursu Eco-Miasto 2018 przyznając miastu Bełchatów wyróżnienie w kategorii zieleń miejska a jakość powietrza.

Źródło: https://www.belchatow.pl/

Więcej o:
urząd miasta bełchatów bełchatów unia europejska
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE