Zielone przystanki oraz rower miejski. Młodzież ma pomysły na poprawę klimatu w Radomsku

Fot. W. Bojdo

W Miejskim Domu Kultury w Radomsku zorganizowano naradę klimatyczną. Była ona podsumowaniem projektu Młodzieżowej Akademii Liderów Klimatu (MALK), której inicjatorem była fundacja WiseEuropa.

Celem zainaugurowanego w październiku 2021 r. projektu było pokazanie uczestniczącym w nim samorządowi oraz młodzieży, że mogą uczyć się od siebie nawzajem. Miasto – od młodych ludzi – wdrażania działań związanych z ochroną klimatu i uwzględniania ich w strategii miejskiej, młodzież od urzędników – działania w ramach istniejących procedur i zgodnie z nimi, bo również takie działania mogą prowadzić do realnych zmian w mieście, w którym żyją.

W trakcie trwania projektu młodzi ludzie poznali nie tylko najnowsze informacje na temat zmian klimatycznych, ale też nauczyli się technik i narzędzi angażowania innych w swoje działania. Dowiedzieli się, czym są konsultacje społeczne, które urzędnicy mają obowiązek przeprowadzać i jak rozmawiać oraz wpływać na władze lokalne.

To, co udało się wypracować podczas spotkań i warsztatów, zostało zaprezentowane podczas czwartkowej (21 kwietnia) narady klimatycznej.

- Udało się zebrać bardzo fajną ekipę 15 liderek, uczennic radomszczańskich szkół. Rozmawiałyśmy o tym, w jaki sposób zmiany globalne wpływają na Radomsko, gdzie w mieście są miejsca na które klimat może źle wpływać oraz co młodzież może zrobić, żeby przygotować miasto do zmian klimatycznych - mówi Iwona Ciećwierz, ekspertka ds. współpracy z samorządami z Fundacji WiseEuropa.

- Liderki przygotowały proste rozwiązania, dostosowane do realiów radomszczańskich. Część z tych rozwiązań można wprowadzić już dzisiaj. Chociażby zmodyfikować edukację klimatyczną w szkołach. Chodziło również o zieleń miejską. Pojawiły się na przykład pomysły, by utworzyć zielone przystanki. Jest to bardzo dobre rozwiązanie, estetyczne, a jednocześnie pokazujące, że zieleń w mieście kwitnie. Jeśli natomiast chodzi o transport, to nasze liderki bardzo mocno wspominały o rowerze miejskim oraz rozwoju ścieżek rowerowych – dodaje Iwona Ciećwierz.

Młodzieżowa Akademia Liderów Klimatu realizowana była w Radomsku we współpracy z Urzędem Miasta.

- Bardzo się cieszę, że są młodzi ludzie, którzy wiedzą, jak ważna jest kwestia ochrony klimatu – podkreśla Jarosław Ferenc, prezydent Radomska.

Prezydent zapewnia, że wypracowane przez młodzież rozwiązania zostaną wzięte pod uwagę.

Więcej w materiale wideo.

Zasubskrybuj nasz kanał na You Tube, żeby nie przegapić nowych relacji wideo!

Więcej o:
radomsko młodzieżowa akademia liderów klimatu malk radomsko projekt wise europa
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE