Zespół reagowania kryzysowego w obszarze pieczy zastępczej zainaugurował działalność

Zespół reagowania kryzysowego w obszarze pieczy zastępczej zainaugurował działalność Fot. Urząd Wojewódzki w Łodzi

Z udziałem wojewody łódzkiego Doroty Ryl, w środę (2 października), odbyło się pierwsze posiedzenie Zespołu reagowania kryzysowego w obszarze pieczy zastępczej przy Wojewodzie Łódzkim.

Pomysł utworzenia, w każdym województwie, Zespołu reagowania kryzysowego w obszarze pieczy zastępczej powstał w czerwcu bieżącego roku, podczas posiedzenia Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z wojewodami i wicewojewodami. O tym, że sytuacja w obszarze pieczy zastępczej jest bardzo trudna i wymaga podjęcia natychmiastowych działań, świadczy brak wolnych miejsc w pieczy zastępczej i brak możliwości wykonywania przez powiaty postanowień sądu w przedmiocie umieszczenia dzieci w pieczy zastępczej.

Resort rodziny sytuację uznał za kryzysową i zapowiedział podjęcia działań legislacyjnych w kierunku zmiany ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej. Wojewodom zalecono powołanie Zespołu reagowania kryzysowego w obszarze pieczy zastępczej, którego głównym zadaniem ma być monitorowanie i ocena stanu pieczy zastępczej na terenie danego województwa oraz określenia planów działania w zakresie niewykonywanych postanowień sądu. 

W województwie łódzkim podjęto decyzję, że skład osobowy Zespołu będą tworzyli przedstawiciele wybranych powiatowych centrów pomocy rodzinie, organizatorów pieczy zastępczej, ośrodków pomocy społecznej, placówek opiekuńczo-wychowawczych, ośrodków adopcyjnych, rodzin zastępczych oraz przedstawicieli sądów. 

Zespół, składający się z wieloletnich praktyków, z którymi można dzielić się wiedzą i doświadczeniem, aby usprawnić kwestie pieczy zastępczej, został powołany zarządzeniem z dnia 20 września 2024 r. Określa konkretny skład osobowy Zespołu reagowania kryzysowego w obszarze pieczy zastępczej oraz jego zadania.

Podczas pierwszego posiedzenia, wojewoda łódzki Dorota Ryl, wręczyła członkom Zespołu akty powołania. Pracami łódzkiego zespołu kierować będzie Anetta Chlebicka - przedstawiciel wojewody łódzkiego, dyrektor Wydziału Rodziny i Polityki Społecznej Łódzkiego Urzędu Wojewódzkiego.

Spotkanie w ŁUW było okazją do wysłuchania wystąpień na temat pieczy zastępczej oraz sytuacji w województwie łódzkim. Zaprezentowane zostały instytucjonalne i rodzinne formy pieczy zastępczej oraz dane dotyczące dzieci i osób pełnoletnich przebywających w takich miejscach. Prelegentkami byli pracownicy oddziału ds. rodziny WRIPS ŁUW. 

Zaprezentowane dane były powodem do dyskusji na temat stanu pieczy zastępczej w województwie łódzkim, funkcjonujących placówek i powiatów, na terenie których nie funkcjonują placówki opiekuńczo-wychowawcze.

- Wierzę, że doświadczenie i zaangażowanie ekspertów, z których składa się łódzki Zespół reagowania kryzysowego w obszarze pieczy zastępczej, zagwarantuje wypracowanie dobrych praktyk i rozwiązań w tak trudnym temacie - podkreśliła wojewoda łódzki Dorota Ryl.

Więcej o:
województwo łódzkie urząd wojewódzki w łodzi piecza zastępcza zespół reagowania kryzysowego
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE