Zero waste - kreuj świat bez śmieci!

Zero waste - kreuj świat bez śmieci!

Zależy Ci na tym, aby produkować jak najmniej śmieci? Nie od dziś segregacja odpadów stała się koniecznością. Aby chronić środowisko i realizować idee zero waste musimy zrobić jednak coś więcej. Zanim zdecydujesz się pozbyć jakiejś niepotrzebnej rzeczy lub zrobić zakupy, poznaj pięć zasad, które Ci to ułatwią.

Zero waste to coś więcej niż segregacja

Zero waste to odpowiedzialne zarządzanie zasobami począwszy od etapu produkcji, przez konsumpcję, aż do ponownego wykorzystywania wszystkich materiałów. Aby żyć zgodnie z zasadami tej idei:

  • odmawiaj np. przyjęcia ulotek lub kawy w jednorazowych kubkach,
  • ograniczaj zakup nieprzemyślanych, nieprzyjaznych środowisku i złych jakościowo produktów,
  • wykorzystuj ponownie przedmioty, które nie spełniają już swoich funkcji, nadając im nowe znaczenie,
  • przetwarzaj odpady w taki sposób, by nadawały się do recyklingu,
  • wybieraj takie produkty, które łatwo się rozłożą.

Zero waste to idea, która ma wielu zwolenników. Jest wśród nich m.in. wrocławska szwalnia PANATO Bag, która na każdym etapie produkcji stara się minimalizować negatywny wpływ na środowisko: https://panato.org/o-nas

Zero waste w PANATO Bag

PANATO Bag zamawia tkaniny u sprawdzonych dostawców. Stara się rozszerzać ofertę o takie materiały, które są biodegradowalne (torby bawełniane), częściowo biodegradowalne (torby z washable paper, składający się w większości z celulozy) lub są z tworzyw wykorzystanych ponownie (torby poliestrowe typu PET).

Artykuły reklamowe są tworzone w sposób przemyślany i odpowiedzialny. Szycie toreb i innych gadżetów reklamowych odbywa się w Polsce, co zmniejsza zużycie paliw potrzebnych do transportowania gotowych produktów, np. z Azji.

PANATO Bag dba o jakość materiałów oraz wykonanie produktów, a także o jak najmniejsze generowanie odpadów poprodukcyjnych. Ich torby są zazwyczaj wykonane z bawełny o gramaturze 280 g/m2, aby się nie przecierały i mogły służyć na bardzo długo. Wybrali też washable paper do produkcji toreb, ponieważ ten materiał nie tylko jest częściowo biodegradowalny, ale można go też prać, a jak wyschnie jest wciąż w stanie udźwignąć obciążenie do 15 kg!

Do reklamy swoich usług wykorzystują nowoczesne narzędzia internetowe jak konfigurator produktów (w którym można samodzielnie projektować torby reklamowe): https://panato.org/konfigurator zamiast tworzyć ulotki, foldery czy papierowe katalogi produktów, zawierające ich ofertę. Niewykorzystane materiały poprodukcyjne używają podczas zajęć edukacyjno-integracyjnych, organizowanych dla społeczności lokalnej, ucząc ich tworzenia przedmiotów codziennego użytku i ponownego wykorzystania zasobów. 

Kreuj świat bez śmieci!

Zero waste to wyzwanie, które wymaga od nas przemyślanych decyzji na etapie wykorzystywania tego, co już mamy i tego, co musimy kupić. Jeśli mamy wpływ na wybór - wybierzmy lepiej, zróbmy to w sposób najbardziej odpowiedzialny, szanując środowisko naturalne. Kreowanie świata bez śmieci dotyczy gospodarowania zasobami w naszym domu, jak również i w firmie oraz podejmowania decyzji u jakich dostawców zrealizujemy projekt - komu zlecimy zamówienie.

Więcej o:
Wróć na stronę główną

KOMENTARZE

PRZECZYTAJ JESZCZE