Żele energetyczne dla biegaczy - czy warto po nie sięgnąć?

Żele energetyczne dla biegaczy - czy warto po nie sięgnąć? Fot. Źródło: unsplash.com Licencja: https://unsplash.com/license

Intensywny wysiłek fizyczny "wyciąga" z nas nie tylko energię, ale również wiele istotnych substancji odżywczych. Jeżeli planujemy długą sesję na siłowni, wielokilometrowy bieg czy inną bardzo wymagającą aktywność, warto zaopatrzyć się w coś, co pomoże nam uzupełnić te braki w bardzo krótkim czasie. Jedną z lepszych opcji jest żel energetyczny.

1. Co to jest żel energetyczny?
2. Przekąska nie tylko dla biegaczy
3. O czym pamiętać przy zakupie żelów energetycznych?

Co to jest żel energetyczny?

Żel energetyczny to środek spożywczy o specjalnym przeznaczeniu, którego zadaniem jest dostarczyć nam energii i niezbędnych substancji odżywczych przy okazji intensywnego wysiłku, którego niekoniecznie chcemy przerywać. Jest on lekkostrawny i łatwy do spożycia - wystarczy popić żel wodą - a także bardzo szybko pozwala nam uzupełnić niedobór energii czy minerałów, które tracimy z potem podczas ćwiczeń. Istnieją zarówno wersje z kofeiną, jak i takie jej pozbawione. Wiele produktów z tej kategorii znajdziesz na stronie: https://alenergy.eu/pol_m_SKLEP_ENERGIA_ZELE-ENERGETYCZNE-245.html.

Przekąska nie tylko dla biegaczy

Żele energetyczne dla biegaczy to przystępna i szybka forma uzupełnienia niezbędnych substancji odżywczych, która często i chętnie jest wykorzystywana właśnie przez osoby lubiące pokonywać długie dystanse. Nie tylko biegacze mogą jednak korzystać z podobnego wsparcia. Także kolarze, pływacy czy osoby wyjątkowo intensywnie trenujące na siłowni znajdą dla nich zastosowanie.

Dzięki lekkiej i półpłynnej konsystencji jest je łatwo spożyć, a nawet przy okazji wysiłki ryzyko zadławienia się jest minimalne. Jedyne, o czym musimy pamiętać, to popicie porcji żelu wodą, a nie innym napojem - w przypadku płynów słodzonych możemy mieć wrażenie zasłodzenia.

O czym pamiętać przy zakupie żelów energetycznych?

Wybierając żel energetyczny dla naszych potrzeb warto skupić się przede wszystkim na tym, kiedy i w jakiej ilości będzie nam on przydatny. Przeciętnie jedna paczuszka dostarcza około 100 kalorii, na które składają się różnego rodzaju cukry, witaminy, substancje odżywcze i opcjonalnie kofeina. Jeżeli trenujemy często, dużo i ciężko, lepszą opcją może być zakup większej ilości żeli - w ten sposób zapłacimy nieco mniej, a także będzie nam je łatwiej przechować w oryginalnym kartonowym pudełku.

Sam żel energetyczny zwykle zapakowany jest w płaską grubą folię, podobnie jak niektóre musy owocowe. Dzięki temu ryzyko uszkodzenia przy transporcie jest niewielkie, a nam łatwiej jest otworzyć i spożyć porcję podczas uprawiania sportu.

Więcej o:
Wróć na stronę główną

KOMENTARZE

PRZECZYTAJ JESZCZE