Zasady prawidłowej segregacji odpadów, które każdy powinien znać

Zasady prawidłowej segregacji odpadów, które każdy powinien znać

Czy wiesz, jak prawidłowo segregować odpady? Jeżeli nie, koniecznie przeczytaj, jakie są zasady prawidłowej segregacji śmieci

Uwaga, śmieciarka jedzie!

Zanim przejdziemy do konkretnych zasad segregowania śmieci, zastanówmy się, dlaczego w ogóle takie zasady istnieją i dlaczego trzeba się do nich stosować. Obserwując postępowanie ze śmieciami, kiedy te zabierane są z osiedlowych altanek, można by dojść do wniosku, że wszystkie odpadki z kubłów trafiają do śmieciarki, gdzie się ze sobą mieszają, a następnie jadą na wysypisko, gdzie spokojnie mogą się rozkładać. Po co więc segregować śmieci? 

Prawda jest jednak zupełnie inna. Nowoczesne śmieciarki to pojazdy wielokomorowe, przystosowane do odbierania kilku frakcji śmieci jednocześnie. Z zewnątrz rzeczywiście może to wyglądać tak, jakby wszystkie śmieci trafiały do jednej komory, podczas gdy tak naprawdę w środku przegród może być kilka. Z kolei niektóre gminy praktykują system wywozu konkretnych frakcji w konkretne dni miesiąca. Kwestia zalegania śmieci na wysypiskach też wygląda inaczej. Wprawdzie w dalszym ciągu śmieci jest co niemiara, jednak i tak mniej, niż przed wprowadzeniem obowiązkowej segregacji. Szacuje się, że do roku 2025 recyklingowi będzie poddawane aż 55% odpadów. I w tym właśnie pomóc ma segregowanie śmieci, które cały proces recyklingu znacznie ułatwia i przyśpiesza.

Śmieci komunalne - 5 frakcji

Jak zatem należy segregować śmieci bytowe, aby postępować zgodnie z wytycznymi prawa i w zgodzie z ekologią? Każde gospodarstwo domowe powinno być wyposażone w osobny kubeł na śmieci każdego rodzaju, czyli na:

 • papier (np. tekturę, gazety, papier biurowy, pakowy)
 • plastik i metal, (np. opakowania po chemii gospodarczej, plastikowe i metalowe nakrętki, aluminiowe wieczka, reklamówki, folie)
 • opakowania szklane (np. po kosmetykach pielęgnacyjnych czy kolorowych, szklane butelki, słoiki)
 • odpady bio — odpady pochodzenia roślinnego
 • śmieci zmieszane, czyli wielosurowcowe bądź takie, których skład nie odpowiada pozostałym frakcjom. Przykładowo — mięso i kości, odpady z kuwety, zużyte chusteczki.

Wyrzucając odpady trzeba zastanowić się, do jakiej frakcji przynależą i umieścić je w odpowiednim pojemniku. 

Pułapki segregowania śmieci

Warto pamiętać o pewnych pułapkach, które mogą czekać na nas podczas segregacji śmieci. Warto wiedzieć o tym, że:

 1. Mokry, brudny czy zatłuszczony papier powinien lądować w kuble na śmieci zmieszane. Pojemnik na odpady papierowe przeznaczony jest tylko na papier suchy i czysty.
 2. Kubeł na opakowania szklane nie powinien zawierać szkła innego niż to, które stanowiło opakowanie jakiegoś produktu, np. nie można umieszczać tam szyb okiennych, luster, szkła żaroodpornego.
 3. Pojemnik na odpady zmieszane nie może być używany jako kontener na śmieci dowolnego rodzaju. Nie można tam umieszczać np. śmieci z budowy i remontu, odpadów wielkogabarytowych czy śmieci niebezpiecznych.

Warto wiedzieć, że utylizacja odpadów niebezpiecznych rządzi się innymi prawami. Jeśli więc do wyrzucania mamy tego rodzaju odpady, powinniśmy zanieść je do PSZOK. Możemy też na przykład:

 • baterie umieścić w specjalnym pojemniku na baterie (dostępnymi np. w niektórych supermarketach i szkołach)
 • żarówki oddać do punktu zbiórki elektrośmieci
 • opony oddać do zakładu wulkanizacyjnego
 • leki zanieść do apteki, która zaopatrzona jest w specjalny pojemnik na medykamenty.

Przeprowadzamy remont — co z odpadami?

Śmieci z remontu nie umieszczamy w kubłach na śmieci bytowe. Do utylizacji takich odpadów potrzebny jest kontener na gruz. Oczywiście trudno oczekiwać, aby każdy z nas posiadał na własność taki kontener. Z pomocą przychodzą firmy, które oferują wywóz gruzu. Tego typu firma bez problemu wynajmie nam odpłatnie odpowiedni kontener. W ramach usługi podstawi pojemnik pod dany adres, np. na teren naszej posesji lub na dziedziniec bloku wielomieszkaniowego i w umówionym czasie odbierze go razem z całą zawartością. Wbrew pozorom, odpady z remontu również mogą być recyklingowane, tak jak śmieci bytowe. Niektóre przedsiębiorstwa, takie jak eko-gruz.pl, które odbierają np. gruz z budowy, posiadają własne kruszarnie do gruzu i specjalistyczny sprzęt, dzięki czemu możliwy jest efektywny recykling takich odpadów. Tym samym gruz może być ponownie wykorzystany np. jako podsypka. 

Podczas remontów generują się też często odpady wielkogabarytowe. One również mogą zostać wywiezione przez specjalistyczne firmy albo możemy samodzielnie dostarczyć gabaryty do PSZOK.  

Odpowiedzialne postępowanie ze śmieciami to podstawa, którą powinien znać każdy z nas. To właśnie dzięki mądrej gospodarce odpadami możemy mówić o efektywnym recyklingu oraz poszanowaniu starań ekologów o zdrowsze środowisko naturalne.

(materiał partnera)

Więcej o:
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE