Zaproszenie na XIV edycję Dni Kina

Zaproszenie na XIV edycję Dni Kina Fot. UM Radomsko

I Liceum Ogólnokształcące im. Feliksa Fabianiego oraz Miejski Dom Kultury zapraszają uczniów szkół ponadpodstawowych i podstawowych powiatu radomszczańskiego do udziału w XIV edycji Dni Kina, nad którymi patronat honorowy objął Prezydent Miasta Radomsko Jarosław Ferenc.

Dni Kina skierowane są do młodzieży, a ich celem jest popularyzacja polskich twórców filmowych oraz ich dorobku artystycznego. Ideą przyświecającą organizatorom jest nie tylko upowszechnianie wiedzy z zakresu kinematografii, ale również przekazanie za pomocą sztuki filmowej - bliskiej młodym ludziom - humanistycznych, uniwersalnych wartości i postaw.

Dni Kina mają wieloletnią tradycję, odbywają się od 2004 roku. Pierwsza edycja nosiła tytuł „Rejs po polskiej kinematografii”, kolejne poświęcone były twórcom kina polskiego – reżyserom i aktorom. Większość z nich uświetniła swoją obecnością finał wydarzenia. Gośćmi – bohaterami Dni Kina byli dotychczas m.in. Stanisław Różewicz, Krzysztof Zanussi, Maja Komorowska, Janusz Gajos, Daniel Olbrychski, Jan Jakub Kolski, Jerzy Stuhr, Robert Więckiewicz, Juliusz Machulski i Olgierd Łukaszewicz.

Bohaterką i gościem tegorocznej XIV Edycji Dni Kina, będzie Gabriela Muskała – aktorka teatralna i filmowa, dramatopisarka, absolwentka łódzkiej PWSFTiT, odtwórczyni wielu ról teatralnych i filmowych. Nagrodzona została m.in. Złotą Maską za rolę Virgini w "Posprzątanym". Związana z Teatrem im. Stefana Jaracza w Łodzi, występowała też na deskach warszawskich teatrów - Teatru Dramatycznego, Och Teatru i Teatru Narodowego. Zagrała główne role w filmach: "Królowa aniołów", "Aria diva", "Podróż", "Krzysztof", a także w nagrodzonym na Festiwalu w Wenecji, francuskojęzycznym filmie "Cała zima bez ognia" w reżyserii Grzegorza Zglińskiego. Za rolę w ich kolejnym wspólnym filmie pt. "Wymyk" otrzymała nagrodę dla najlepszej aktorki w roli drugoplanowej na Festiwalu Filmów Fabularnych w Gdyni. Rok później została nagrodzona za najlepszą główną rolę kobiecą na koszalińskim Festiwalu Młodzi i Film w filmie Anny Wieczur-Bluszcz - "Być jak Kazimierz Deyna".

W ramach XIV Dni Kina odbędą się:

- WARSZTATY REALIZATORSKIE dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych – prowadzenie Grzegorz Habryn i Aneta Wawrzoła (6-8.03),
- KONFERENCJA FILMOZNAWCZA DLA NAUCZYCIELI (13.03),
- WARSZTATY KRYTYKI FILMOWEJ dla uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych – prowadzenie Kaja Klimek (12.03),
- WARSZTATY PASTISZU FILMOWEGO dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych – prowadzenie Katarzyna Zabłocka (18-19.03),
- PRZEGLĄD FILMÓW poświęcony bohaterce edycji (15-21.03),
- KONKURS WIEDZY O KINIE „Życie i twórczość Gabrieli Muskały” dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych (22.03),
- KONKURS NA ETIUDĘ FILMOWĄ dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych,
- UROCZYSTA GALA Z UDZIAŁEM GABRIELI MUSKAŁY (28.03.).

Info: UM Radomsko.

Więcej o:
I LO radomsko dni kina 2019 mdk radomsko
Wróć na stronę główną

KOMENTARZE

PRZECZYTAJ JESZCZE