Radomsko, Łódzkie 20.4o Sobota, 25 Maja 2019
ważne informacje
Autopromocja redakcja

Zaprezentowano ostatnie Teatralia

Kultura i rozrywka
Tomasz Kolmasiak

Były rozmowy o współczesnym teatrze, ale też przypomnienie historii dawnej sceny radomszczańskiej. W niedzielne popołudnie, 27 stycznia w Miejskim Domu Kultury zaprezentowano szósty, ostatni zeszyt z cyklu "Radomszczańskie Teatralia".

Na łamach "Radomszczańskich Teatraliów" prezentowane są artykuły na temat dawnego i współczesnego teatru związanego z Radomskiem. Prezentowane są biogramy osób tworzących tutaj sztukę, charakterystyki poszczególnych grup teatralnych, a także ciekawostki i fakty historyczne.

Prowadząca spotkanie promujące szósty tom "Radomszczańskich Teatraliów", a zarazem redaktorka wszystkich wydań - Beata Anna Symołon, dowodziła, iż wbrew pozorom najlepiej udokumentowana jest historia z okresu międzywojnia. Kopalnią wiedzy są tutaj artykuły z ówczesnej prasy, zwłaszcza "Gazety Radomskowskiej", a także zachowane w archiwach afisze i zdjęcia. Autorka w ciekawy sposób opowiedziała o gościnnych występach w Radomsku znanych aktorów i twórców teatralnych w dwudziestoleciu międzywojennym. Bywali tutaj m.in. Hanka Ordonówna, Juliusz Osterwa, Igo Sym, Kazimierz Junosza-Stępowski, Eugeniusz Bodo czy Jadwiga Andrzejewska. Ta ostatnia, widocznie inspirowana wizytą w naszym mieście, w komedii filmowej "Papa się żeni" wypowiedziała słowa: "Jakie to wszystkie dziwne. U nas w Radomsku jest zupełnie inaczej".

Druga część spotkania była rozmową prowadzoną przez Jolantę Dąbrowską z Małgorzatą Wesołowską - instruktorem teatralnym w Miejskim Domu Kultury oraz Anitą Pawlak-Zygmą, twórczynią Rekwizytorni Teatr.

W publikacji zawarto także wspomnieniowy tekst Grzegorza Drzewowskiego o jego ojcu, Stanisławie, który zagrał wiele znamienitych ról teatralnych krótko po zakończeniu wojny. Teatr poświęcił jednak na rzecz rodziny. Natomiast Janusz Kucharski opisał "Grupę Do 3 Razy Sztuka", której był współtwórcą. Osobny tekst (aut. Beaty Anny Symołon) poświęcono wystawianemu na przestrzeni 8 lat spektaklowi "Żale Matki Boskiej Bolesnej". Zaprezentowano także nagrany dla tygodnika "Niedziela" fragment tego przedstawienia.

"Radomszczańskie Teatralia" można nieodpłatnie nabyć w Miejskim Domu Kultury w Radomsku. Wszystkie dotychczasowe publikacje zostaną niebawem udostępnione w formie cyfrowej na stronie internetowej MDK.

komentarze