Zapraszamy na wystawę "Zagłada żydowskich miasteczek"

W dniach 17–30 września br. w Miejskim Domu Kultury w Radomsku będzie eksponowana wystawa Instytutu Pamięci Narodowej i Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi pt. „Zagłada żydowskich... ››

W dniach 17–30 września br. w Miejskim Domu Kultury w Radomsku będzie eksponowana wystawa Instytutu Pamięci Narodowej i Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi  pt. „Zagłada żydowskich miasteczek”.


Jej autorami są pracownicy Oddziału IPN/O w Łodzi (Milena Romanowska – projekt graficzny, Paweł Kowalski – komisarz wystawy, Artur Ossowski, Adam Sitarek, Michał Trębacz) oraz Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi Anna Kulazińska - mówi Anna Dzieniarz z MDK-u.

 

Wykorzystano materiały archiwalne, zdjęcia i eksponaty ze zbiorów wielu archiwów w tym m.in. z Muzeum Regionalnego w Radomsku. Holokaust zmiótł z powierzchni polskiej ziemi 3,5-milionową żydowską diasporę, jedną   z największych na świecie. Zagłada unicestwiła żydowskie społeczności zakorzenione na polskiej ziemi niekiedy od setek lat, zniweczyła dorobek wielu pokoleń mieszkańców sztetl – żydowskich miasteczek.


W przedwojennym woj. łódzkim mniejszość żydowska stanowiła 25 proc. jego mieszkańców,  a Łódź była drugim, po warszawskim, skupiskiem Żydów. Żydzi odegrali znaczącą rolę w rozwoju gospodarczym i kulturalnym całego regionu, uczestniczyli w jego życiu politycznym. Z ziemi łódzkiej wywodziło się wielu wybitnych artystów, literatów, działaczy politycznych i społecznych.

Powojenna emigracja, dobrowolna i przymusowa, na którą udała się większość ocalałych    z Zagłady, dopełniły spustoszenia. Dziś, poza Łodzią, nie ma zorganizowanej społeczności żydowskiej w regionie, a i ta,  w porównaniu z okresem międzywojennym, jest niewielka liczebnie. Często jedynym śladem wielowiekowej obecności Żydów są żydowskie cmentarze oraz tablice   i pomniki upamiętniające ich zagładę.

Więcej o:
wystawa mdk
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE