Zamordowani w 1945 roku przedborscy Żydzi zostaną uczczeni?

Zamordowani w 1945 roku przedborscy Żydzi zostaną uczczeni?

Podczas środowej (27 maja 2020 r.) zdalnej sesji Rady Powiatu Radomszczańskiego radny Arkadiusz Ciach poinformował, że został powołany komitet, który zajmie się zbiórką podpisów pod projektem uchwały w sprawie uczczenia mieszkańców Przedborza pochodzenia żydowskiego, zamordowanych 27 maja 1945 roku przez członków NSZ. Radny przedstawił treść projektu uchwały wraz z uzasadnieniem.

„Przed drugą wojną światową Przedbórz zamieszkiwało około 4,5 tysiąca Żydów. W dniach 9 i 12 października 1942 roku, większość z nich niemieccy okupanci deportowali do obozu zagłady w Treblince, gdzie zostali poddani eksterminacji w komorach gazowych. W dniu 27 maja 1945 roku grupa Narodowych Sił Zbrojnych uprowadziła i zamordowała ocalałych z holocaustu Żydów - mieszkańców Przedborza. Rada Powiatu Radomszczańskiego oddaje hołd ofiarom tej zbrodni aby pamięć o przedborskiej tragedii stała się przestrogą i wołaniem o tolerancję oraz wzajemne zrozumienie między sąsiadami” – brzmi projekt uchwały.

- Ofiarami byli bezbronni cywile, ludzie, którzy cudem ocaleli z wojennej pożogi, wywołanej zbrodniczą ideologią, której głównym założeniem była eksterminacja fizyczna Żydów, Cyganów czy Słowian. Tym smutniejszy jest obraz przedborskiego wydarzenia, które rozegrało się krótko po tym, jak udało się pokonać nazistowskie Niemcy, a ocaleni stali się ofiarami w czasie kiedy liczyli na normalne życie w czasie pokoju, a zginęli z rąk Polaków, członków organizacji, która w swych założeniach ideologicznych, niosła hasła czystek etnicznych. Dlatego konieczne jest podjęcie uchwały oddającej cześć ofiarom tego mordu – czytamy w uzasadnieniu projektu uchwały.

Więcej o:
radomsko powiat radomszczański przedbórz żydzi przedbórz hołd uchwała
Wróć na stronę główną

KOMENTARZE

PRZECZYTAJ JESZCZE