Zalety nauczania domowego dzieci

Zalety nauczania domowego dzieci

Nauczanie domowe dzieci to forma edukacji, na którą coraz częściej decydują się rodzice. Powody zmiany formy edukacji najmłodszych są różne, a rodzice często są ciekawi, jakie są zalety tego sposobu kształcenia. Wybierając ten rodzaj nauki pozwalamy swojemu dziecku na rozwój na wielu polach!

Nauczanie domowe dzieci to możliwość rozwoju swoich pasji

Wiele godzin, spędzonych w szkole często uniemożliwia najmłodszym poświęcanie się swoim pasjom i rozwój na polach, które ich interesują. Nauka w domu pozwala na ograniczenie ilości czasu, spędzonego nad książkami i daje czas na rozwijanie swoich hobby, a także odkrywanie całkowicie nowych zainteresowań. Mali uczniowie poświęcają jedynie niezbędną ilość godzin na pozyskiwanie wiedzy, a resztę tygodnia mogą przeznaczyć na zajęcia kreatywne, aktywności sportowe, a także kontakt z rówieśnikami.

Niektórzy twierdzą, że nauczanie domowe dzieci likwiduje możliwość poznawania kolegów i koleżanek, jednak jest to nieprawda! Ta forma edukacji pozwala na znalezienie czasu na uczęszczanie na wiele zajęć pozalekcyjnych, które przynoszą wielką radość dziecku, a także pozwalają na bliskie relacje z rówieśnikami. Dzięki skróceniu ilości godzin, poświęconych na naukę, najmłodsi mogą próbować wielu aktywności i wybrać te, które sprawiają im największą radość!

Edukacja domowa uczy dzieci samodzielności

Nauczanie domowe dzieci pozwala im na przejęcie kontroli nad swoim dniem. Mały uczeń, przy pomocy rodzica, sam kontroluje proces nauki i rozplanowuje zadania na każdy tydzień. Dzięki temu najmłodsi stają się samowystarczalni i dużo bardziej odpowiedzialni, co z pewnością przyda im się w dorosłym życiu. Samodzielne ustalenie celów nauki oraz terminów to możliwość zwiększenia poziomu motywacji i odnalezienia radości w przyswajaniu wiedzy.

Nauczanie domowe dzieci pozwala na dopasowanie tempa edukacji do ich możliwości

Jeśli któryś z przedmiotów jest bardziej wymagający dla ucznia, może on przeznaczyć więcej czasu na naukę, zaś jeśli inny temat jest dla niego znacznie łatwiejszy do przyswojenia - może on przerobić go znacznie szybciej. Nauczanie domowe dzieci to szansa na dostosowanie planu lekcji do indywidualnych potrzeb. Dobrze wiemy, że nie każdemu odpowiada system edukacji, podzielony na 45-minutowe bloki. Nauczanie domowe to możliwość ustalenia swojego autorskiego systemu, który sprawdzi się najlepiej w Waszej rodzinie.

Edukacja w domu integruje rodzinę

Jedną z bardzo istotnych zalet jest bliskość, pojawiająca się pomiędzy członkami rodziny, decydującymi się na nauczanie domowe dzieci. Plan dnia nie jest zdeterminowany przez podział lekcji, co pozwala na samodzielne decydowanie o różnorakich aktywnościach. Wspólna organizacja pozwala na nawiązanie jeszcze lepszej więzi! To możliwość wielu wspólnych podróży - zarówno tych dalszych, jak i bliższych. Możesz także włączyć dziecko do codziennych aktywności, w których normalnie nie miałoby szans uczestniczyć w tygodniu szkolnym - na przykład zabrać je na spacer po mieście lub na plac zabaw!

Nauczanie domowe dzieci tworzy im bezpieczne środowisko

Wybierając tę formę edukacji rodzic ma pewność, że mali uczniowie będą wychowywać się w bezstresowej rzeczywistości, bez przemocy. Dobrze wiemy, że w tradycyjnej szkole istnieje ryzyko wystąpienia agresji ze strony rówieśników, co najczęściej ma niesamowicie negatywny wpływ na psychikę najmłodszych. Jest to jeden z powodów, dla których rodzice decydują się na przeniesienie ucznia do edukacji domowej. Wybierając nauczanie domowe dajemy możliwość przejścia przez ten etap rozwoju w przyjaznym środowisku, wśród osób, którym zależy na dobru najmłodszych.

Nauczanie domowe dzieci doceniło wielu rodziców. Najczęściej określają oni ten sposób edukacji jako niesamowitą szansę dla dzieci na rozwój w bardzo zindywidualizowany sposób, w przyjaznej i bezstresowej atmosferze. Ta forma nauki uczy ich samodzielności, decyzyjności, a także daje możliwość na odkrywanie nowych pasji!

Więcej informacji na temat nauczania domowego dziecimożna uzyskać u źródła - Centrum Nauczania Domowego:

Czytaj również:

Więcej o:
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE