Zagłosuj na Inicjatywę lokalną

Zadecyduj osobiście co będzie działo się w naszym mieście

Każdy z nas czasem lubi poczuć smak władzy i mieć świadomość, iż coś jest zależne od mojego własnego widzi mi się. Jeśli masz ochotę zostać "królem własnego podwórka" i przy okazji zrobić coś dobrego, weź udział w plebiscycie na "Inicjatywę lokalną 2013".

źródło: MDK Radomsko14 lipca, od godz. 10.00 w MDK odbędzie się publiczne głosowanie, gdzie każdy będzie mógł oddać głos na jego zdaniem najlepszy projekt, który w okresie wakacyjnym zostanie zrealizowany. Koordynatorzy projektu zapewniają, iż pięć inicjatyw, które otrzymają najwięcej głosów z listy 18 pozycji będzie wsparte przy realizacji. Głos mogą oddać również internauci w elektronicznej ankiecie dostępnej TUTAJ.

 

Już dziś prezentujemy listę inicjatyw, które maja szansę zaistnieć w naszym mieście, jeśli tylko przypadną do gustu głosującym.

 

1. „ Otwórzmy się na siebie i innych”

Koncert wokalny Moniki Kuszyńskiej i wystawa fotografii niepełnosprawnego radomszczanina Artura Rogalskiego.

 

2. „ Dawno, dawno temu, kiedy człowiek ujarzmił ogień”

Przybliżenie uczniom niepełnosprawnym intelektualnie, pochodzącym z rodzin dysfunkcyjnych, początków kultury na ziemiach polskich oraz ich integracja z pełnosprawnymi rówieśnikami podczas zajęć warsztatowych. Beneficjenci poznają historię i kulturę Epoki Brązu i Żelaza, życie codzienne człowieka tamtego okresu, wytwarzane przez niego przedmioty codziennego użytku. Zdobyte umiejętności przekażą swoim rówieśnikom oraz społecności lokalnej podczas otwartych zajęć warsztatowych.

 

3. „Radomsko w pudełku”

Po zapoznaniu się z obsługą aparatu otworkowego uczestnicy udadzą się w miasto, aby sfotografować fragment Radomska, który wart jest uwiecznienia. Po powrocie z fotograficznej wycieczki, klisze zostaną oddane do zakładu fotograficznego celem wywołania i zrobienia odbitek. Projekt zostanie zwieńczony wystawą.

 

4. „Sztuka jest w nas”

Projekt „Sztuka jest w nas” skierowany jest do młodych radomszczan i ich rodziców. W ramach projektu przeprowadzimy warsztaty artystyczne, na których uczestnicy będą mogli poznać cztery techniki rękodzielnicze: filcowanie na mokro i sucho, wyrób biżuterii, sutasz i malowanie na jedwabiu. Uwieńczeniem twórczej pracy będzie wystawa w Miejskim Domu Kultury. Oprócz niezapomnianych wrażeń i świetnej zabawy, każdy uczestnik zabierze ze sobą wykonane przez siebie przedmioty.

 

5. Warsztaty robotyczne „RoboArt”

Celem projektu jest przeprowadzenie cyklu warsztatów robotycznych dla mieszkańców miasta Radomska, podczas których zostaną złożone i oprogramowane roboty edukacyjne potrafiące w sposób wspomagany rysować lub poruszać się według określonego algorytmu (przedstawiając scenkę bądź układ choregoraficzny)

 

6. „Spektakl teatralny z wykorzystaniem języka migowego”

Koncepcją projektu jest przygotowanie spektaklu teatralnego „Kubuś Puchatek” z wykorzystaniem języka migowego, który jest przeznaczony dla dzieci i młodzieży słyszących i z wadą słuchu. Głównym celem projektu jest przełamywanie barier, integracja ze światem słyszących i niesłyszących oraz zwiększenie ilości przedstawień teatralnych w języku migowym.

 

7. „Salon Artystyczny Beaty Anny Symołon (SABAS)”

Od dawna chciałam przenieść na grunt radomszczański podobne do krakowskich poetyckie spotkania, bowiem uczestnictwo w poezji „żywej” jest doświadczeniem niezapomnianym i inspirującym, a w mieście, w którym wiele osób pisze wiersze, a jeszcze więcej je czyta . (...) Proponuję przygotowanie spotkań z: Danutą Perier-Berską, Martą Mollendo-Pilszczek , Józefem Baranem, Grupą literacką „Ponad” oraz Janem Kirszem.

 

8. „ KULTURA? SPOKO! ”

Projekt skierowany jest do młodzieży skupionej przy Stowarzyszeniu CIM RADOMSKO, będzie przebiegał dwutorowo. Planujemy warsztaty dziennikarskie i fotograficzne w plenerze. Zwieńczeniem kursu fotograficznego będzie wydruk wybranych fotografii. Warsztaty dziennikarskie natomiast zakończą się wydaniem gazetki „KULTURA? SPOKO!”. Młodzi ludzie pod okiem profesjonalisty zdobędą pierwsze szlify dziennikarskie, nauczą się tworzenia gazety od podstaw, zdobędą umiejętności tworzenia w ciekawy sposób artykułów dla młodzieży.

 

9. „Bliżej siebie zielone i czerwone jabłuszko”

Warsztaty dla dzieci w wieku od 4 do 12 lat oraz osób dorosłych w Radomsku, będą prowadzone zajęcia w różnych miejscach np. kawiarniach, restauracjach, świetlicach, przedszkolu. Warsztaty będą miały odrębne tematy, na każdych wykonana zostanie inna praca artystyczna. Celem warsztatów jest stworzenie, poprzez wspólne działanie twórcze, więzi pokoleniowej między dziadkami i wnukami , czy rodzicami i dzieckiem.

 

10. „Spotkania z biesiadą”

Cztery cykliczne spotkania co dwa tygodnie.

- Konkursy na piosenkę biesiadną z nagrodami. Na finał wydanie śpiewnika pieśni biesiadnych.

- Konkursy towarzyszące:

a) pokaz mody,

b) karykatury znanych radomszczan,

c) domowe ciasto

d) origami

Podczas konkursów towarzyszyć będzie piosenka, poezja, muzyka.

 

11. „Teatr nas uczy pogody”

Inicjatywa „Teatr nas uczy pogody” jest ściśle związana z działaniami kulturalnymi mającymi na celu szerzenie i zachęcanie do czynnego udziału w kulturze mieszkańców miasta - przygotowaniem i prezentacją spektaklu teatralnego grupy seniorów.

 

12. „Przygoda ze słowem i obrazem”

Projekt ”Przygoda ze słowem i obrazem” zakłada integrację środowisk twórczych. Działania wyzwalające twórczą aktywność skupione są wokół wydania w formie książkowej zbioru opowiadań Elżbiety Stępień pt. „Zatrzymane spojrzenia”. Publikacja zawierać będzie zdjęcia wykonane przez radomszczańskich fotografików, inspirowane treścią opowiadań. Projekt zakłada również warsztaty literackie dla każdego, warsztaty plastyczne i konkurs dla dzieci na ilustrację do jednego z opowiadań, opracowanie scenariusza i występ promujący zbiorek, jak również organizację wystawy fotograficznej i plastycznej.

 

13. „Muzyka łączy pokolenia”

W ramach projektu zostaną zorganizowane następujące przedsięwzięcia:

Wystawa prac rękodzieła artystycznego, malarstwa, rzeźby, fotografii, twórczości pisarskiej, poetyckiej.

Benefis pn. „Moniuszkowcy i przyjaciele”, który będzie okazją do spotkania wszystkich osób związanych w jakikolwiek sposób z Moniuszkowcami a także wszystkich sympatyków, ludzi kochających muzykę dla których uczestnictwo w wydarzeniach kulturalnych jest częścią ich życia i którzy potrafią do tego zachęcić innych. Podczas benefisu oprócz benefisanta czyli chóru Moniuszkowców wystąpią również zaproszeni artyści.

„Spotkanie Pokoleń” – spotkanie obecnych członków towarzystwa oraz wszystkich osób bezpośrednio związanych z działalnością towarzystwa na przestrzeni ostatnich kilkudziesięciu lat. W trakcie spotkania nagrane zostaną wspomnienia dotyczące ważnych wydarzeń towarzystwa oraz zaprezentowane zostaną wszelkie pamiątki związane z działalnością towarzystwa znajdujące się w prywatnych zbiorach.

 

14. „Ile kosztuje szczęście”

"Koncepcja projektu obejmuje szerokie spektrum integracji lokalnej młodzieży poprzez połączone sztuki audio-wizualne, celem, których będzie przedsięwzięcie artystyczne obejmujące spektakl, będący połączeniem teatru, musicalu, dramy oraz elementów tańca, fotografii i filmu. Zajęcia będą prowadzone w 3 sektorach, gdzie każdy sektor będzie odpowiadać za poszególny element spektaklu: jedna grupa muzyczna stworzy tło, druga-wypełni scenę aktorami, trzecia stworzy scenariusz i rekwizyty. Tematem przewodnim sztuki będzie Radomsko w różnych objęciach artyzmu. Dodatkowym aspektem uatrakcyjniającym przedsięwzięcie będzie połączenie wielu kultur i stylów muzycznych (od folkloru do hip-hopu)".

 

15. „Złote obiektywy”

Konkurs, który ma na celu rozwinięcie kreatywności wśród radomszczan. Będą oni mieli za zadanie stworzyć krótki film . (...) Po zakończeniu zgłoszeń odbędą się warsztaty z Panem Grzegorzem Habrynem. Po warsztatach zgłoszone grupy będą miały 3 tygodnie na udoskonalenie swoich filmów. Następnie odbędzie się uroczysta gala, na której zostaną ogłoszone wyniki, rozdane nagrody, a także wyświetlone nagrodzone prace.

 

16. „Koncert zespołu muzyki dawnej”

Koncert chóru, bądź zespołu grającego na instrumentach z dawnych epok, często występujących (również tańczących) w tradycyjnych strojach historyczncyh.

Koncert zespołu śpiewającego muzykę inspirowaną wartościami chrześcijańskimi, muzykę wykonywaną kiedyś na dworach królewskich, zamkach...

 

17. „Radomsko miastem 6 kultur”

Ideą przewodnią projektu jest poszerzenie wiedzy o życiu, kulturze i wkładzie w rozwój miata w przeszłości: Polaków, Żydów, Tatarów, Francuzów, Niemców i Rosjan. Projekt zakłada konkurs plastyczny związany z tematyką projektu połączony z rozdaniem nagród i dyplomów.

 

18. „Mandala dla Radomska –graffiti”

W naszym mieście, jak w wielu innych, powstała na przestrzeni lat cała galeria przeróżnego rodzaju murali, nie zawsze o pozytywnym wydźwięku. Osobom odwiedzającym nasze miasto trudno jest zrozumieć, że ich kontekst może być zupełnie inny, niż ten, który się narzuca przy pierwszym kontakcie. Mieszkańcy miasta, niejako oswojeni z nimi, przestają zwracać na nie uwagę i tym samym sprawiają wrażenie powszechnej akceptacji.

Więcej o:
inicjatywa lokalna 2013 mdk projekty kultura
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE