Zadbaj o kółka w swoich rolkach

Zadbaj o kółka w swoich rolkach

Aby jazda na rolkach sprawiała przyjemność, bardzo ważne jest dbanie o sprzęt, w tym szczególnie o kółka. To one, razem z łożyskami, najszybciej ulegają zużyciu. Ich trwałość zależy od wielu czynników. Regularne obracanie i przekładanie kółek pozwala przedłużyć ich żywotność. Sprawdź, jak zadbać o swoje rolki, by służyły jak najdłużej.

Wybierz odpowiednie kółka

Jeśli chcesz, by jazda na rolkach sprawiała Ci jak najdłużej przyjemność, warto zwrócić uwagę na kółka. Ich trwałość zależy przede wszystkich od rodzaju materiału, z którego zostały wykonane, techniki i częstotliwością jazdy, wagi rolkarza i sposobu hamowania (jeśli wykorzystujesz technikę T-stop kółka szybciej będą się ścierać) oraz od rodzaju nawierzchni po której jeździ. Istotna jest także twardość (im twardsze tym bardziej wytrzymałe) oraz ich profilu.

Aby dobrać odpowiednie kółka należy wziąć pod uwagę wszystkie czynniki. Szeroki wybór modeli znajdziesz tutaj: https://roooolki.com/pol_m_Kolka-374.html.

Wymiana kółek – jak to zrobić?

Starte kółka zdecydowanie obniżają komfort jazdy. Ich wymiana nie jest trudna. Przy zakupie nowych zwróć uwagę na średnicę – powinna być taka sama jak przy oryginalnych modelach. Potrzebny będzie Ci klucz imbusowy, za pomocą którego poluźnisz śrubę i ośkę. Wyjmij stare kółka i odkręcone elementy, a następnie wilgotną ściereczką wyczyść łożyska i szynę. Zrób to bardzo dokładnie. Zamontuj nowe części i dokręć śrubę tak, by koła swobodnie się obracały.

Przekładanie i obracanie kółek, czyli jak przedłużyć ich żywotność?

Najbardziej narażone na ścieranie są pierwsze i ostatnie kółka. Jeżeli widzisz, że ich profil jest nierówny albo podczas jazdy odczuwasz, że jedna z rolek wymusza nieprawidłową pozycję kostki lub sama zmienia tor jazdy, warto przełożyć i obrócić koła.

Najmniej narażona na ścieranie są te umieszczone na pozycjach drugiej i trzeciej, dlatego zmień ich położenie na pierwsze i ostatnie z lewej do prawej rolki. Natomiast te najbardziej zużyte umieszczamy pośrodku. Pamiętaj także, by odwrócić kółka z ich wewnętrznej strony na zewnętrzną. Dzięki temu zabiegowi będą się równomiernie ścierać, a ich żywotność będzie dwukrotnie dłuższa.

Spraw, by jazda na rolkach zawsze sprawiała Ci jak największą przyjemność. Odpowiednie dbanie o kołka, pomoże Ci przedłużyć ich żywotność. W momencie, gdy będą już starte, warto wymienić je na nowe. Pamiętaj, by dobrać tą samą średnicę. Odpowiedni wybór ich twardości oraz materiału, z którego zostały wykonane, pozwolą Ci dłużej cieszyć się komfortową jazdą.

 

Więcej o:
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE