Zabawki z drewna - powrót do przeszłości czy modny trend?

Zabawki z drewna - powrót do przeszłości czy modny trend?

Wraz z modą na życie w rytmie slow i wzrostem świadomości ekologicznej do polskich domów powróciły zabawki z drewna. Czy to chwilowa fascynacja tradycją i tym, co naturalne? A może zabawki drewniane zostaną w dziecięcych pokojach na stałe?

Wraz z modą na życie w rytmie slow i wzrostem świadomości ekologicznej do polskich domów powróciły zabawki z drewna. Czy to chwilowa fascynacja tradycją i tym, co naturalne? A może zabawki drewniane zostaną w dziecięcych pokojach na stałe?

Jak było dawniej: zabawki z drewna dla chłopców i dziewczynek

Niegdyś kupowano je, bo innych po prostu nie było albo były zbyt drogie lub niedostępne dla przeciętnej rodziny. Każdy miał w swoim domu drewnianego konika na biegunach, który nierzadko był pamiątką po starszym kuzynie, siostrze czy tacie. Jeśli chodzi o zabawki z drewna dla chłopców, rodzice mogli kupić m.in. kolejki, pojazdy, samoloty i narzędzia. Dziewczynki miały do wyboru przede wszystkim domki dla lalek, małe mebelki, wózki, a także lalki z przegubami. Mniejszym dzieciom kupowano (lub robiono) drewniane pchacze, klocki, proste gry i sortowniki. Dużą popularnością cieszyły się wystrugane z drewna figurki zwierząt, które często malowano we folklorystyczne wzory i sprzedawano na imprezach regionalnych.

Obecnie stare zabawki drewniane mają wartość kolekcjonerską. Można je kupić na targach staroci, aukcjach internetowych i portalach z ogłoszeniami lokalnymi.  Zabawki drewniane dla dziewczynek i chłopców można obejrzeć również w muzeach i wystawach związanych z twórczością ludową. Jak wyglądają? Te najstarsze mają dość prymitywne, wyoblone kształty oraz surowe wykończenie. Z kolei nowsze mają więcej drobnych oraz ruchomych elementów, często są też bardzo kolorowe. Zabawki rodem z PRL-u stały się wręcz rozchwytywane wraz z nastaniem mody na wystrój vintage i retro. Trudno jednak powiedzieć, czy współczesne dzieci są nimi zainteresowane.

Zabawki drewniane dzisiaj

Obecnie zabawki z drewna wybierają osoby, które mają już dość wszędobylskiego plastiku w swoim otoczeniu. Drewno jest naturalne i w pełni biodegradowalne, a przy tym nie zawiera szkodliwych chemikaliów - stąd rodzice mają pewność, że zabawki są bezpieczne dla maluchów. Zabawki z drewna kupują też rodziny, które praktykują zrównoważoną konsumpcję i żyją zgodnie z ideą slow life. W takich domach przekłada się jakość nad ilość i próżno w nich szukać koszy wypełnionych plastikowymi zabawkami. Po drewniane kuchnie dla dzieci, kolejki czy pojazdy sięgają również osoby, które z sentymentem wspominają własne dzieciństwo i poszukują zabawek wzorowanych na dawnych czasach.

Niemniej współczesne zabawki wcale nie wyglądają prymitywnie czy nieatrakcyjnie. Dobrym przykładem są tutaj drewniane domki dla lalek, które zawierają wiele drobnych, kolorowych elementów i w niczym nie ustępują plastikowym (a jednocześnie są od nich o wiele trwalsze). Nowoczesną propozycją dla dzieci są również drewniane stoły do piłkarzyków, które mogą zawierać dodatkowe blaty do innych gier, np. bilarda, tenisa i hokeja. Oczywiście układanki, pchacze, bujaki i inne zabawki dla mniejszych dzieci mają znacznie prostszą formę (zbliżoną do dawnych zabawek), choć są równie atrakcyjne jak ich plastikowe odpowiedniki.

Moda, której warto ulec

Można uznać, że rosnąca popularność zabawek z drewna jest pokłosiem współczesnych trendów związanych z ekologią i minimalizmem. Tam, gdzie jest to możliwe, ludzie zaczynają unikać tworzyw sztucznych i jednorazowych przedmiotów. Przemawia za tym troska o przyszłość naszej planety, ale i ekonomia. Bardziej opłaca się zainwestować w coś lepszej jakości, co posłuży długie lata, niż kupować rzeczy tanie, które trzeba będzie szybko wymienić na nowe. Dotyczy to między innymi mebli, ubrań czy właśnie zabawek.

Jednak czy i ta moda szybko przeminie? Niekoniecznie. Ludzie nie rezygnują z drewnianych podłóg, a drewniane meble dla dzieci i dorosłych nadal stoją w polskich domach. Jest więc spora szansa, że również drewniane zabawki dla dziewczynek i chłopców zostaną w dziecięcych pokojach już na stałe. W końcu drewno to materiał szlachetny, wytrzymały i ponadczasowy, dzięki czemu wykonane z niego zabawki mogą przechodzić z pokolenia na pokolenie. Z dużym prawdopodobieństwem dziecko wychowane na drewnianych zabawkach również w dorosłym życiu wybierze podobne dla swojej pociechy.

Więcej o:
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE