Z okazji Dnia Matki radomszczańskie przedszkolaki zorganizowały koncert „w sieci”

Z okazji Dnia Matki radomszczańskie przedszkolaki zorganizowały koncert „w sieci”

Dziś wyjątkowy dzień – Dzień Matki. W Polsce święto jest obchodzone 26 maja.

Dzień Matki to szczególna okazja do okazania wszystkim mamom szacunku, miłości i podziękowania za trud wychowania.

Każdego roku z okazji Dnia Matki w placówkach oświatowych organizowane są akademie, podczas których dzieci obdarowują swoje mamy skromnymi upominkami i składają im życzenia. W tym roku – z powodu sytuacji epidemiologicznej, akademie się nie odbywają.

Dzieci z radomszczańskich przedszkoli - we współpracy z Urzędem Miasta, postanowiły przygotować dla swoim mam specjalny, wirtualny koncert.

Początki święta sięgają czasów starożytnych Greków i Rzymian. Kultem otaczano wtedy matki-boginie, symbole płodności i urodzaju. W późniejszych czasach cesarstwo rzymskie przyjęło chrześcijaństwo i tym samym zabroniono wyznawania innych bogów.

Zwyczaj ten powrócił w siedemnastowiecznej Anglii pod nazwą niedziela u matki. Początkowo co roku w czwartą niedzielę postu odprawiano modły w najbliższej katedrze. W zwykłe niedziele odbywały się one w pobliskich kościołach. Dzień, w którym obchodzono to święto, był wolny od pracy. Do tradycji należało składanie matce podarunków, głównie kwiatów i słodyczy, w zamian za otrzymane błogosławieństwo. Zwyczaj przetrwał do XIX wieku. Ponownie zaczęto go obchodzić po zakończeniu II wojny światowej.

Inaczej historia tego święta przedstawia się w Stanach Zjednoczonych. W 1858 roku amerykańska nauczycielka Ann Maria Reeves Jarvis ogłosiła Dni Matczynej Pracy, zaś od 1872 roku Dzień Matek dla Pokoju promowała Julia Ward Howe. Annie Marie Jarvis, córce Ann Jarvis, w 1905 roku udało się ustanowić Dzień Matki. Z czasem zwyczaj ten rozpowszechnił się na niemal wszystkie stany, zaś w 1914 roku Kongres Stanów Zjednoczonych uznał przypadający na drugą niedzielę maja Dzień Matki za święto narodowe.

Dzień Matki w Polsce

W Polsce przedwojennej obchodzono Dzień Matki (wydaje się, że nie było ustalonej corocznej daty, np. niedziela 13 maja 1934 roku, niedziela 7 maja 1939 roku), przy czym ich organizacją zajmował się PCK.
Dzień Matki (Muttertag) był obchodzony jako ważne święto w Generalnym Gubernatorstwie podczas okupacji niemieckiej (dzień ten był świętem w całej III Rzeszy).

Obecnie w Polsce święto to przypada na 26 maja. W tym dniu matki są zwykle obdarowywane laurkami, kwiatami oraz różnego rodzaju prezentami przez własne dzieci, rzadziej inne osoby. Święto to ma na celu okazanie matkom szacunku, miłości i podziękowania za trud włożony w wychowanie.

(źródło: wikipedia)

Więcej o:
radomsko dzień matki koncert przedszkolaki radomsko
Wróć na stronę główną

KOMENTARZE

PRZECZYTAJ JESZCZE