Z czego budować dom w 2022 roku?

Z czego budować dom w 2022 roku?

Budowa domu jest wielkim wyzwaniem i wiąże się z podejmowaniem trudnych decyzji. Mając gotowy projekt budowlany, teoretycznie sprawa jest prosta, ale dogranie wszystkich szczegółów dotyczących materiałów budowlanych wiąże się z nabyciem podstawowej wiedzy budowlanej. Z jakich materiałów korzystać w 2022 roku, by wybudować ciepły dom i nie przepłacać? Dowiesz się tego z dzisiejszego artykułu.

Budowa fundamentów w 2022 roku

W przypadku fundamentów nie mamy wielkiego pola manewru. W dalszym ciągu na budowach królować będzie beton i stal żebrowana. Rosnące ceny wyrobów stalowych mocno nadszarpną budżetem inwestorów, ale tutaj nie ma miejsca na oszczędności. Fundament z racji swojej funkcji musi być wykonany solidnie. Przenosi on bowiem cały ciężar konstrukcji domu na ziemię.

Budowa fundamentów w 2022 roku opierać więc będzie się w dalszym ciągu o konstrukcje na bazie ławy i ścianek fundamentowych, które w zależności od preferencji będą wylewane z betonu lub murowane z wykorzystaniem bloczków. Coraz większą popularnością cieszyć będą się domy posadowione na płycie fundamentowej. Niestety rozwiązanie to jest droższe i biorąc pod uwagę ogromną inflację w branży budowlanej, nie zanosi się na żaden spadek cen.

Wykonując fundamenty, warto pamiętać o dobrej hydroizolacji. Zapobiegnie ona podciąganiu kapilarnemu wilgoci. Tutaj w dalszym ciągu popularne będą specjalistyczne masy bitumiczne, które charakteryzują się dobrą trwałością i przyzwoitymi parametrami technicznymi.

Z czego ściany w 2022 roku?

Budując ściany nośne czy działowe w 2022 roku ciągle mamy dostęp do ceramiki, pianobetonu, keramzytu i klasycznych, choć coraz rzadziej używanych cegieł. Wybierając konkretne materiały budowlane, warto kierować się dwoma głównymi parametrami. Pierwszym z nich jest współczynnik przenikania ciepła, który oznaczany jest symbolem litery U. Im jest on mniejszy, tym mniejsze straty ciepła w okresie zimowym będzie powodował dany materiał.

Warto wiedzieć, że zmienione w ostatnim czasie przepisy sprawiają, iż w 2022 roku maksymalna dopuszczona przenikalność ciepła nie może przekraczać wartości 0,25 U. Warto o tym pamiętać, wybierając materiał na ściany zewnętrzne.

Drugim bardzo istotnym parametrem jest współczynnik Rw, który wyrażony jest w decybelach i pokazuje nam, w jakim stopniu ściana wykonana z danego materiału chroni nas przed hałasem. Przepisy w 2022 roku raczej nie ulegną zmianie i dalej aktualną normą będzie wskaźnik mieszczący się w przedziale 20-38 dB.

Biorąc pod uwagę powyższe parametry, wydaje się, że na polskich budowach w dalszym ciągu największą popularnością cieszyć się będą pustaki ceramiczne oraz beton komórkowy.

W 2022 roku na dachach królować będzie dachówka

Nadchodzący rok to bez wątpienia coraz większa ilość dachów wykończonych dachówką. Pomimo dużej popularności ceramiki, wydaje się, że ze względu na wysoką cenę, coraz częściej zastępowana ona będzie rozwiązaniami betonowymi. Są one równie trwałe, ale cena jest sporo niższa.

Co prawda dachówka betonowa ma swoje wady jak np. zwiększona podatność na pojawianie się mchu, ale atrakcyjna cena sprawia, że inwestorzy coraz częściej decydować się będą właśnie na taki rodzaj pokrycia.

Coraz więcej dachów w naszym kraju przykryta jest blachodachówką. Niestety ze względu na coraz wyższe ceny stali na światowych giełdach również i ten rodzaj pokrycia dachowego będzie coraz droższy. Może okazać się, że w bieżącym roku zrówna się ceną z dachówki betonowej, a wtedy decyzja co do wyboru konkretnego rozwiązania nie będzie już tak oczywista.

Na całe szczęście wszystkie wymienione materiały zapewniają dobre parametry i chronią nasz dom przed niekorzystnym działaniem czynników zewnętrznych.

Więcej o:
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE