Wyższe diety dla miejskich radnych w Radomsku stały się faktem

Wyższe diety dla miejskich radnych w Radomsku stały się faktem Fot. screen

Nie tylko prezydent Radomska będzie zarabiać więcej. Zwiększają się również diety radnych, przewodniczących i wiceprzewodniczących komisji a także przewodniczącego i wiceprzewodniczących Rady Miejskiej. Tak zdecydowali radni podczas piątkowej sesji.

Była ostra dyskusja, duże emocje i wzajemne oskarżanie się o populizm, brak zasad i kultury osobistej. Przez kilkadziesiąt minut radni dyskutowali na temat podwyżek swoich diet.

- Diety radnych były już regulowane i na tym powinniśmy poprzestać. Prześledziłem państwa oświadczenia majątkowe i z każdym rokiem zwiększają się wasze przychody. Zatem mandat radnego nie wpływa na waszą pracę zawodową. A diety to przecież nic innego jak rekompensata za zmniejszenie wynagrodzenia z pracy zawodowej – powiedział radny Rafał Dębski (KO).

- Dokładnie państwo wiecie, że w oświadczeniach majątkowych, na dochody wpływają również dochody współmałżonka. Ja na czas pracy w Radzie Miasta biorę urlop w zakładzie pracy. Gdy nie mam już urlopu, to piszę do zakładu wniosek o potrącenie pensji - stwierdziła radna Jadwiga Łysik (RdR).

- Obserwuję chociażby radnego Otolińskiego, który prowadzi własną działalność i słyszę, jak telefonicznie odwołuje swoich klientów, bo jest właśnie na sesji, albo komisji. Zatem nie możemy mówić, że nie tracimy dochodów z pracy zawodowej – powiedział radny Jacek Gębicz.

- Czuję się niekomfortowo, że muszę głosować w sprawie podwyżek dla nas – radnych. Wolałbym, żeby takie decyzje zapadały na przykład na szczeblu rządowym. Ale tak nie jest i to my musimy podjąć decyzję – mówił Tadeusz Kubak, przewodniczący Rady Miasta w Radomsku.

Za wzrostem diet zagłosowało 12 radnych, 9 było przeciw.

Tak po podwyżce będą się kształtować diety radnych.

- przewodniczący Rady Miejskiej 3220,95 zł,

- wiceprzewodniczący Rady 2.576,76 zł,

- przewodniczący komisji stałej 2147,30 zł

- wiceprzewodniczący komisji 1.717 zł,

- radni 1.503,11 zł.

Wyższą dietę radni otrzymają z wyrównaniem od sierpnia 2021 r.

W uchwale został zawarty zapis, że radny może złożyć pisemne oświadczenie o rezygnacji z całości lub części diety lub przeznaczeniu jej na inny, wskazany w oświadczeniu cel.

Czytaj też: Decyzja zapadła. Prezydent Radomska będzie zarabiał więcej. Przesadziliście – mówią opozycyjni radni

Więcej o:
radomsko rada miasta radomsko sesja diety podwyżka większe diety radnych
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE