W dniach 17 września - 2 października w Miejskim Domu Kultury w Radomsku prezentowana jest wystawa Instytutu Pamięci Narodowej „Zbrodnia Katyńska”.
W dniach 17 września - 2 października w Miejskim Domu Kultury w Radomsku prezentowana jest wystawa Instytutu Pamięci Narodowej „Zbrodnia Katyńska”.
Jest to poszerzona wersja ekspozycji powstałej w 2010 r. z okazji obchodów 70. rocznicy Zbrodni Katyńskiej. Nową wystawę poszerzono o wątki tylko zasygnalizowane lub nieuwzględnione w poprzedniej wersji: okoliczności odkrycia zbrodni, genezę kłamstwa katyńskiego i drogę do prawdy.
Wystawa prezentuje widzom także sylwetki osób, które znalazły się w „cieniu Katynia", a więc nie tylko ofiar, ale świadków i sprawców zbrodni.Ogólnopolska wersja wystawy, składająca się z szesnastu wydruków wielkoformatowych, przygotowana została w 2010 r. w związku z 70. rocznicą popełnienia Zbrodni Katyńskiej. W łódzkiej wersji wystawy, oprócz zagadnień ogólnych, znalazły się biogramy kilkunastu ofiar związanych z regionem łódzkim. Po raz pierwsze prezentowano wystawę w Łodzi 13 kwietnia 2010 r. w Pasażu Schillera.
Autorami wystawy są: Milena Romanowska (projekt plastyczny) i Paweł Kowalski.
Po agresji ZSRR na Polskę 17 września 1939 r. do niewoli radzieckiej dostało się 250 tys. obywateli polskich: żołnierzy Wojska Polskiego i Korpusu Ochrony Pogranicza, funkcjonariuszy policji, straży więziennej i innych służb. Na przełomie 1939 i 1940 r. NKWD aresztowało tysiące obywateli polskich pod zarzutem „działalności kontrrewolucyjnej”. W dniu 5 marca 1940 r. władze najwyższe ZSRR wydały decyzję o rozstrzelaniu blisko 15 tys. jeńców z obozów w Kozielsku, Ostaszkowie i Starobielsku oraz 11 tys. więźniów przetrzymywanych w więzieniach tzw. Zachodniej Białorusi i Zachodniej Ukrainy. Ostatecznie w kwietniu i maju 1940 r. zamordowano 21 857 polskich obywateli. Władze Związku Radzieckiego dopiero w 1990 r. przyznały się do popełnienia zbrodni, po półwieczu podtrzymywania kłamstwa w tej sprawie.