Wystawa "Polska Walcząca" na placu 3 Maja

Na placu 3 Maja w Radomsku można już oglądać plenerową wystawę „Polska Walcząca”.

Na placu 3 Maja w Radomsku można już oglądać plenerową wystawę „Polska Walcząca”.

 

Wystawa przygotowana jest przez Instytut Pamięci Narodowej oraz Miejski Dom Kultury.  Przypomina o Polskim Państwie Podziemnym, zjawisku wyjątkowym w okupowanej w latach II wojny światowej Europie i opowiada o początkach polskiej konspiracji we wrześniu 1939 r., jej rozwoju i różnorodnych formach walki podziemnej przeciwko obu okupantom − Niemcom i Sowietom.

 

Poprzez archiwalne zdjęcia i dokumenty z epoki pokazywane są najważniejsze wydarzenia, w tym akcję „Burza" i powstanie warszawskie, których siedemdziesiątą rocznicę obecnie obchodzimy. Na wystawie zaprezentowane zostały sylwetki bohaterów, w tym także Żołnierzy Wyklętych, którzy kontynuowali walkę o niepodległość Polski, stawiając opór komunistycznej dyktaturze. Dopełnieniem opowieści są zdjęcia z prac ekshumacyjnych prowadzonych przez Instytut Pamięci Narodowej w miejscach, w których odnajdywane są i identyfikowane szczątki bohaterów Polski Walczącej, straconych w komunistycznych więzieniach.

 

Uroczysta inauguracja wystawy i otwarcie jej warszawskiej edycji miały miejsce 29 lipca 2014 r. w Sali Wielkiej Zamku Królewskiego w Warszawie.  W Radomsku wystawę będzie można oglądać do 3 października.

Więcej o:
wystawa muzeum galeria wystwa prac ukraina chata tatarska muzeum regionalne radomsko plac 3 maja
Wróć na stronę główną

KOMENTARZE

PRZECZYTAJ JESZCZE