Wypiękniała kamienica w centrum Radomska

Wypiękniała kamienica w centrum Radomska

Z drobnymi problemami zakończył się remont elewacji kamienicy przy placu 3 Maja w Radomsku.

W ramach przeprowadzonych prac wykonano: nową elewację frontową i boczną, naprawiono pęknięcia na elewacji, prace malarskie, montaż parapetów zewnętrznych z blachy tytan-cynk, wykonanie i zamontowanie instalacji odgromowej, malowanie balustrad.

Poprawiono też przejazd (bramę), gdzie wykonano m.in. ocieplenia stropu, naprawe pęknięć elewacji. prace tynkarskie i malowanie elewacji.

Zobacz: Dawny sąd odzyskał blask

Przed II wojną światową, ta kamienica mieściła się pod adresem Rynek 5. Prawa strona budynku: Dom Haima Gelbarda, w którym urodził się Josele Ber Gelbard (1917 r.). W latach 1973-74 był Ministrem Gospodarki w Argentynie. Po zamknięciu Bibliotekii „I.L. Perez” (obecnie ul. Reymonta 54, T30), wszystkie książki zostały tymczasowo przeniesione do domu Haima Gelbarda (do czasu otwarcia Biblioteki „Shalom Alekhem” na ul. Przedborskiej 30).

Josele Ber Gelbard. Urodził się 14 kwietnia 1917 roku w naszym mieście. Rodzice dali mu na imię Józef. W 1930 roku wyemigrował z rodziną do Argentyny, do miejscowości Tucumán, oddalonej o ponad 1200 kilometrów od stolicy kraju, Buenos Aires. W Argentynie zaczął posługiwać się imieniem José (jest ono hiszpańskim odpowiednikiem Józefa).

Więcej o:
kamienica remont kamienicy radomsko kamienica radomsko
Wróć na stronę główną

KOMENTARZE

PRZECZYTAJ JESZCZE