Warning: Undefined array key "HTTP_ACCEPT_ENCODING" in /home/klient.dhosting.pl/r24/radomsko24.pl/public_html/public/index.php on line 4

Deprecated: substr_count(): Passing null to parameter #1 ($haystack) of type string is deprecated in /home/klient.dhosting.pl/r24/radomsko24.pl/public_html/public/index.php on line 4

Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /home/klient.dhosting.pl/r24/radomsko24.pl/public_html/public/index.php:4) in /home/klient.dhosting.pl/r24/radomsko24.pl/public_html/public/index.php on line 16
Wypadek szkolnego autokaru, wielu rannych uczniów. Na szczęście to tylko ćwiczenia - Radomsko24.pl

Wypadek szkolnego autokaru, wielu rannych uczniów. Na szczęście to tylko ćwiczenia

To miała być miła, szkolna wycieczka... Ledwie rozpoczęła się ich podróż, kiedy w szkolny autobus przewożący około 25 pasażerów uderzył samochód osobowy, który niespodziewanie zjechał z przeciwległego pasa ruchu. W wyniku zdarzenia pojazdów dochodzi do pożaru samochodu osobowego. Jest wielu rannych. Osoby postronne – świadkowie wypadku – przekazują informację do Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Łodzi – na numer 112. Na szczęście to tylko scenariusz ćwiczeń, które zorganizowano w Radomsku.

Ćwiczenia powiatowe z zakresu zarządzania kryzysowego pod kryptonimem „MASOWE 2022", odbyły się na terenie Szpitala Powiatowego w Radomsku. Uczestniczyli w nich przedstawiciele wszystkich służb ratunkowych oraz pracownicy Powiatowego Centrum Zarządzania Kryzysowego.

Celem ćwiczeń było:

  • doskonalenie współdziałania służb, inspekcji i straży zaangażowanych w prowadzenie działań ratowniczych,
  • weryfikacja procedur postępowania Szpitala Powiatowego w Radomsku w razie wystąpienia zdarzenia mnogiego, masowego lub katastrofy,
  • przygotowanie elementów systemu zarządzania kryzysowego do realizacji zadań w sytuacji zagrożenia bezpieczeństwa.

Jako pierwsze na miejsce zdarzenia dotarły zastępy Straży Pożarnej – prowadziły działania gaśnicze, ewakuację osób poszkodowanych oraz prowadziły wstępną segregację medyczną na miejscu zdarzenia. Zespoły Ratownictwa Medycznego, które przybyły na miejsce zdarzenia kilka minut po strażakach, prowadziły segregację wtórną.

W rozstawionym przez Straż Pożarną namiocie ratowniczym z zasobów Międzygminnego - Powiatowego Magazynu ds. Zarządzania Kryzysowego, osoby poszkodowane oczekiwały na transport z miejsca zdarzenia do wyznaczonych placówek medycznych. Ułatwiło to także prowadzenie segregacji wtórnej.

Kiedy na miejsce zdarzenia przybyła Policja - po kontakcie z kierującym działaniem ratowniczym – policjanci zabezpieczyli miejsce zdarzenia, kierowali ruchem (wyznaczono objazdy) oraz zajmowali się poszukiwaniem osób, które oddaliły się z miejsca zdarzenia.

Podczas ćwiczeń wprowadzone zostały procedury wypadku masowego – wykorzystano zestaw do segregacji osób poszkodowanych. Każdy pacjent został oznaczony opaską lub specjalną plakietką i posiadał kartę segregacji medycznej. Obowiązującym systemem segregacji na miejscu zdarzenia był system START i JumpSTART. Zakłada on nadanie każdej z ofiar określonego priorytetu, który wyznacza kolejność udzielania pomocy. Poszkodowani otrzymują określone kolory opasek w zależności od rokowania i stopnia obrażeń (czerwony – ofiara wymaga pomocy natychmiastowej, żółty – ofiara wymaga pomocy pilnej, zielony – pacjent nie wymaga pomocy natychmiastowej, jego życiu nie zagraża niebezpieczeństwo, czarny – ofiara prawdopodobnie nie do uratowania.) Ratunkowa segregacja medyczna pacjentów ma za zadanie umożliwić przeżycie jak największej liczbie osób z grona poszkodowanych.

Poszkodowani zostali przetransponowani ambulansami do SOR Szpitala Powiatowego w Radomsku, gdzie została im udzielona dalsza pomoc z zastosowaniem segregacji wtórnej klasyfikacji poszkodowanych wg europejskiego systemu TRIAGE oraz procedur medycyny ratunkowej i wytycznych ERC 2021. Personel całego szpitala pozostawał w pełnej gotowości na przyjęcie pacjentów do poszczególnych oddziałów. Dodatkowo na miejsce zdarzenia został zadysponowany lotniczy zespół ratownictwa medycznego HEMS.

Każdy przyjeżdżający zespół ratownictwa medycznego miał za zadanie udzielenie pomocy jednej osobie poszkodowanej z punktu czerwonego (osoby w stanie zagrożenia zdrowia i życia). Gdy wszystkie osoby z punktu czerwonego zostały zaopatrzone, zespół zajmował się pacjentami z punktu żółtego, a na końcu – z punktu zielonego. Zespół musiał zbadać pacjenta według obowiązujących standardów oraz zabezpieczyć go na czas transportu – przewieźć do Szpitalnego Oddziału Ratunkowego.

W trakcie ćwiczeń dwójka poszkodowanych (kolor czerwony) została przekazana do Szpitalnego Oddziału Ratunkowego w Szpitalu Powiatowym w Radomsku, pozostali – aplikacyjnie do jednostek wskazanych przez koordynatora medycznego. Każdy zespół musiał przekazać pacjenta do SORu oraz wypełnić kartę medycznych czynności ratunkowych.

Ostatecznie do Szpitalnego Oddziału Ratunkowego w Szpitalu Powiatowym w Radomsku zostało przekazanych 10 osób poszkodowanych w wyniku zdarzenia masowego.

W trakcie ćwiczeń zwołany został Powiatowy Zespół Zarządzania Kryzysowego (w terenie), uruchomiono punkt informacyjny dla rodziców oraz punkt pomocy psychologicznej dla poszkodowanych oraz punkt informacyjny dla mediów.

- W imieniu Zarządu Powiatu Radomszczańskiego chciałbym serdecznie podziękować wszystkim służbom biorącym udział w dzisiejszych ćwiczeniach. Dziękuję za Państwa profesjonalizm, sprawne działania i ogromne zaangażowanie. Obyśmy zdobytego tu doświadczenia i znajomości procedur nigdy nie musieli wykorzystywać w praktyce. Ale wnioski, które pojawią się po dzisiejszych ćwiczeniach, pozwolą na jeszcze bardziej sprawnie i kompetentne działania w razie takiej konieczności. Dziękuję także pracownikom Powiatowego Centrum Zarządzania Kryzysowego za przygotowanie dzisiejszych ćwiczeń – mówił Fabian Zagórowicz, Członek Zarządu Powiatu Radomszczańskiego podczas podsumowania ćwiczeń „MASOWE 2022”.

Zasłużonych podziękowań było zresztą więcej, bo przedstawiciele wszystkich służb podkreślali zarówno sprawną i kompetentną współpracę, jak i realizm zrealizowanych ćwiczeń.

Uczestnikami ćwiczeń byli:

  • Powiatowe Centrum Zarządzania Kryzysowego
  • Szpital Powiatowy w Radomsku
  • Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Radomsku
  • Komenda Powiatowa Policji w Radomsku
  • Jednostki Ochotniczych Straży Pożarnej: Strzałków, Stobiecko Miejskie, Bogwidzowy, Sucha Wieś i Folwarki.

Jednostkami wspierającymi ćwiczenia były:

  • Zespół Szkół Ponadpodstawowych Nr 1 w Radomsku (klasa mundurowa)
  • Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacji w Radomsku

Łącznie w ćwiczeniach wzięło udział około 120 osób.

Zasubskrybuj nasz kanał na You Tube, żeby nie przegapić nowych relacji wideo!

Więcej o:
radomsko szpital radomsko ćwiczenia wypadek autokaru służby ratunkowe zarządzania kryzysowe
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE