Wyłudzali refundacje z NFZ. W Łódzkiem CBA zatrzymało 5 osób, w tym 3 lekarzy

Wyłudzali refundacje z NFZ. W Łódzkiem CBA zatrzymało 5 osób, w tym 3 lekarzy Fot. pixabay.com

Nowe postępowanie CBA. Setki wystawionych recept na preparat dietetyczny dla niemowląt. Oszustwo na ponad 700 tys. zł na szkodę Narodowego Funduszu Zdrowia. Pięć osób zatrzymanych.

Delegatura CBA w Warszawie prowadzi pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Piotrkowie Trybunalskim śledztwo w sprawie nieprawidłowości przy refundacji środka dietetycznego dla niemowląt. Ujawniony proceder miał miejsce w latach 2015-2019 i polegał na wystawianiu przez lekarzy, na rzecz nieuprawnionych do refundacji pacjentów, setek recept na wyżej wymieniony preparat.

- Preparat był przepisywany pacjentom w ilościach wielokrotnie przekraczających możliwości spożycia. Wystawione w ten sposób recepty były następnie realizowane w aptekach, co spowodowało szkodę w mieniu NFZ. Jedno opakowanie środka dietetycznego dla niemowląt kosztowało przeciętnie ok. 150 zł, a przy refundacji ok. 3 zł – informuje Wydział Komunikacji Społecznej CBA.

W związku z ustaleniami śledczych funkcjonariusze warszawskiej Delegatury CBA zatrzymali na terenie województwa łódzkiego pięć osób zamieszanych w proceder, w tym trzech lekarzy. Zatrzymani usłyszeli zarzuty poświadczenia nieprawdy i oszustwa na szkodę NFZ. Wszystko wskazuje na to, że zatrzymani lekarze niezasadnie wystawili recepty refundowane o wartości ponad 700 000 zł - na tego samego pacjenta. Śledztwo prowadzone jest w oparciu o materiały własne, zgromadzone w Delegaturze CBA w Warszawie oraz równoległe zawiadomienie NFZ.

Jest to pierwsza realizacja w tej sprawie. Ujawniony proceder miał charakter ogólnokrajowy, do nieprawidłowości dochodziło z udziałem różnych lekarzy z wykorzystaniem danych licznych pacjentów.

Informacja: CBA

Więcej o:
Wyłudzali refundacje z NFZ. W Łódzkiem CBA zatrzymało 5 osób w tym 3 lekarzy
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE