Wykład na temat stanu wojennego

W sobotę 13 grudnia przypada 33. rocznica wprowadzenia stanu wojennego. Z tej okazji w Miejskiej Bibliotece Publicznej odbył się wykład tematyczny

W sobotę 13 grudnia przypada 33. rocznica wprowadzenia stanu wojennego. Z tej okazji w Miejskiej Bibliotece Publicznej odbył się wykład tematyczny.
Fot. Paweł Dudek


Stan wojenny w Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej wprowadzono 13 grudnia 1981 roku na mocy uchwały Rady Państwa. Głównym celem władzy było zahamowanie wewnętrznej aktywności społeczeństwa, które domagało się reform ustrojowych. Stan wojenny wiąże się z internowaniem działaczy politycznych i społecznych, z ograniczeniem mobilności wewnątrz kraju, wprowadzeniem godziny policyjnej czy też zawieszeniem działalności różnych organizacji.

Podczas piątkowego wykładu w bibliotece można było wysłuchać pracownika Biura Edukacji Publicznej Instytutu Pamięci Narodowej, pani Mileny Przybysz. Wykład rozpoczął się od ogólnego przedstawienia sytuacji w Polsce podczas stanu wojennego. Następnie prelegentka skupiła się na oddziaływaniach lokalnych.

Uczestnicy dowiedzieli się więc, kto z naszego regionu był internowany, jak wyglądała działalność organizacji przeciwnych władzy, a także jak na stan wojenny reagowało społeczeństwo. Nie zabrakło wątków bezpośrednio związanych z naszym miastem.

W wykładzie uczestniczyła przede wszystkim młodzież z radomszczańskich szkół. Ponadto obecni byli dorośli mieszkańcy naszego miasta.

Więcej o:
stan wojenny milena przybysz instytut pamięci narodowej miejska biblioteka publiczna w radomsku
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE