"Wyjdź z cienia - pokaż dobro"

Pod takim hasłem odbywa się tegoroczna akcja Betlejemskiego Światła Pokoju. Przybędzie ono do Polski już 15 grudnia

Pod takim hasłem odbywa się tegoroczna akcja Betlejemskiego Światła Pokoju. Przybędzie ono do Polski już 15 grudnia.


BŚP to coroczna skautowa i harcerska akcja przekazywania przed Świętami Bożego Narodzenia symbolicznego ognia, zapalonego w Grocie Narodzenia Chrystusa w Betlejem.

Betlejemskie Światło Pokoju symbolizuje ciepło, miłość, pokój i nadzieję.

Akcję zapoczątkowały w 1986 media austriackie, jako działanie charytatywne na rzecz dzieci niepełnosprawnych i osób potrzebujących. Dzięki udziałowi w niej skautów, inicjatywa obejmuje prawie całą Europę. Światło co roku przywożone jest z Betlejem do Wiednia, gdzie w katedrze przekazywane jest skautom z sąsiednich krajów. Następnie sztafetą trafia do najdalszych zakątków kontynentu.

W Polsce akcję od 1991 roku prowadzą harcerze z ZHP, którzy odbierają Betlejemskie Światło Pokoju od skautów słowackich na przejściu granicznym Łysa Polana w Tatrach. Następnie, po uroczystej mszy świętej odprawianej w Kaplicy Betlejemskiego Światła Pokoju, zlokalizowanej na terenie Schroniska Górskiego ZHP "Głodówka", Światło trafia do wszystkich chętnych w całej Polsce.

14 grudnia polscy harcerze odbiorą Betlejemskie Światło Pokoju od skautów słowackich. Później rozpocznie ono swoją sztafetę po całej Polsce, przekraczając granice dalej na północ i wschód Europy. 15 grudnia Światło odbiorą z Częstochowy harcerze z Hufca ZHP Radomsko i przywiozą je autokarem do naszego miasta. Przywóz Światła planowany jest na godz. 19:30.

Harcerze zapraszają wszystkich radomszczan na to wydarzenie, na plac 3 Maja. Warto wziąć ze sobą świece, znicze, aby móc zabrać Światło Pokoju do swoich domów i spędzić przy nim wigilijną wieczerzę.

Więcej o:
betlejemskie światło pokoju zhp harcerze boże narodzenie betlejem częstochowa jasna góra światło
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE