Wyjątkowe miejsca w Polsce: Supraśl

Wyjątkowe miejsca w Polsce: Supraśl

Polscy kuracjusze mają do wyboru wiele uzdrowisk, a jednym z najciekawszych jest Supraśl. To położone na Podlasiu niewielkie miasteczko słynie z czystego powietrza, pięknych parków, ale też ciekawych zabytków, które urozmaicą pobyt w okolicy. Co warto zobaczyć w Supraślu i okolicach?

Supraśl – najważniejsze informacje

Znany z zabytków takich jak prawosławny monastyr z XVI wieku czy Muzeum Ikon Supraśl jest niewielkim uzdrowiskiem, położonym ok. 10 km na wschód od Białegostoku. Miasteczko zamieszkuje nieco ponad 4000 osób, ale w sezonie wakacyjnym do okolicznych sanatoriów zjeżdżają kuracjusze oraz turyści z całej Polski. Miejscowość położona jest w samym sercu Puszczy Knyszyńskiej, dzięki czemu idealnie nadaje się dla osób, które chcą odpocząć od zgiełku miasta, rozkoszując się świeżym powietrzem oraz pobytem na łonie natury.

Ale wszechobecna zieleń i liczne szlaki turystyczne nie są jedynymi atrakcjami turystycznymi, jakie oferuje Supraśl. W mieście znajduje się wiele ciekawych zabytków, które warto odwiedzić i zobaczyć na własne oczy. Niektóre z nich są sławne na całą Polsce, inne zaś to lokalne perełki, czekające na odkrycie. Oto najważniejsze atrakcje turystyczne i zabytki w Supraślu!

Muzeum Ikon

Muzeum Ikon to najbardziej znany zabytek Supraśla – co roku odwiedzają je dziesiątki tysięcy turystów, którzy chcą zobaczyć bogatą kolekcję sztuki sakralnej. A zdecydowanie jest na co patrzeć, bo w zbiorach muzeum znajduje się ponad tysiąc prawosławnych ikon, powstałych w różnych okresach historii. Wystawy są interaktywne – dzięki elementom multimedialnym można dowiedzieć się, jak powstają ikony i dlaczego są one tak ważne dla prawosławnych wiernych.

Poza bogatą kolekcją ikon w trakcie zwiedzania muzeum warto zwrócić uwagę na zrekonstruowane sale, stylizowane na wnętrza cerkwi, prawosławnych domów, a nawet na grotę pustelnika. W budynku Muzeum Ikon znajdują się też zabytkowe, XVI-wieczne polichromie, które przetrwały II wojnę światową. Na zwiedzanie warto zarezerwować co najmniej dwie godziny.

Muzeum Sztuki Drukarskiej i Papiernictwa

Muzeum Sztuki Drukarskiej i Papiernictwa powstało niedawno, bo w 2014 roku. Nie jest to może miejsce równie imponujące co Muzeum Ikon, ale wciąż może pochwalić się bogatą kolekcją zabytkowych maszyn drukarskich. W trakcie wizyty w muzeum dowiemy się, jak powstawały dawne książki, poznamy rzadkie techniki druku (w tym miedzioryty), a także przygotujemy własną kartę z papieru czerpanego. To ostatnie to świetna zabawa, która na pewno spodoba się najmłodszym odwiedzającym! Zwiedzanie Muzeum Sztuki Drukarskiej i Papiernictwa nie powinno zająć więcej niż półtorej godziny.

Monaster Zwiastowania Przenajświętszej Bogurodzicy

Prawosławny, męski monaster w Supraślu jest od setek lat sercem miasta i jego okolicy. Powstał na początku XVI wieku, wraz z zabytkową cerkwią św. Jana Teologa, gdzie przez długie lata znajdowała się ikona Supraskiej Matki Bożej. Obecnie wystawiona jest kopia obrazu, ale do miejsca wciąż przybywają prawosławni pielgrzymi.

Sam monaster to tak naprawdę grupa kilku budynków. Niestety nie wszystkie przetrwały do dzisiejszych czasów – cerkiew Zwiastowania Pańskiego została doszczętnie zniszczona przez wojska sowieckie w 1944 roku. Większa część budynków została odbudowana lub odremontowana w latach 80. XX wieku, ale do dzisiaj przetrwała XVIII-wieczna brama z dzwonnicą oraz wiele elementów zabudowań klasztornych, które wzniesiono w okresie baroku. Na zwiedzanie monasteru w Supraślu warto zaplanować co najmniej kilka godzin – to świetne miejsce, by usiąść na ławce, odetchnąć świeżym powietrzem i podziwiać architektoniczne osiągnięcia prawosławia.

Kościół pw. Najświętszej Marii Panny Królowej Polski

W Supraślu znajduje się kilka zabytkowych kościołów. Najciekawszym z nich jest kościół pw. Najświętszej Marii Panny Królowej Polski. Kiedyś korzystali z niego wierni ewangeliccy, ale obecnie jest to świątynia katolicka. Kościół wzniesiono w stylu neogotyckim pod koniec XIX wieku, a podczas II wojny światowej rosyjska armia utworzyła w nim… magazyn amunicji. Świątynię wyremontowano dopiero w latach 90. Warto ją odwiedzić, szczególnie że wnętrze wyróżnia się pięknym wyglądem, w tym zdobionym ołtarzem oraz dużą reprodukcją Supraskiej Ikony Matki Bożej.

Więcej o:
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE