Wyjątkowa lekcja dla młodych kierowców w Radomsku

Fot. Sebastian Nems

W piątek, 8 grudnia, na placu targowiska miejskiego w Radomsku odbyła się akcja „Wyjątkowa lekcja dla młodych kierowców”. Inicjatywa policjantów z KPP w Radomsku i Szkoły Jazdy Elcar miała na celu poprawić umiejętności jazdy zimą osób, które niedawno zdobyły prawo jazdy. W akcji wzięło udział kilku uczniów Zespołu Szkół Ponadpodstawowych nr 1 w Radomsku.

Zima to trudny okres dla kierowców, szczególnie dla tych, którzy mają małe doświadczenie za kółkiem. Śliska nawierzchnia, opady śniegu, błoto pośniegowe i ograniczona widoczność to czynniki, które zwiększają ryzyko wypadków i kolizji. Dlatego policja i Szkoła Jazdy Elcar postanowiły zorganizować specjalne warsztaty praktyczne dla młodych kierowców, którzy mają prawo jazdy od kilku miesięcy.

Uczniowie na plac przyjechali swoimi autami, ale jeździli tym nauki jazdy. Pod okiem instruktora i funkcjonariuszy radomszczańskiej policji mogli doskonalić swoją jazdę w trudnych warunkach. Na placu manewrowym mieli okazję sprawdzić, jak zachowuje się auto z kontrolą trakcji i bez niej, jak hamować na śliskiej nawierzchni, jak utrzymać równowagę i kierunek jazdy.

-Dzisiaj zorganizowaliśmy akcję pod nazwą „wyjątkowa lekcja dla młodych kierowców” jest to akcja skierowana do osób tych młodych kierowców. Tak naprawdę osób, które prawo jazdy ma od kilku miesięcy, a tak naprawdę dla większości z nich jest to pierwsza zima za kółkiem - powiedział Dariusz Kaczmarek, oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Radomsku.

Najczęstszym powodem wypadków i kolizji z udziałem młodych kierowców jest niedostosowanie prędkości do warunków na drodze. Zimą droga hamowania jest dużo dłuższa niż w normalnych warunkach, dlatego kierowcy powinni zachować odpowiedni odstęp od poprzedzającego pojazdu i nie przekraczać dopuszczalnej prędkości. Często ta dopuszczalna prędkość nie jest prędkością bezpieczną, dlatego trzeba zwracać uwagę na stan nawierzchni, pogodę i widoczność.

Policja apeluje również o odpowiednie przygotowanie auta do zimy. Przede wszystkim należy zadbać o przejrzystość szyb, sprawdzić, czy w spryskiwaczu jest płyn zimowy, który nie zamarza, i wymienić opony letnie na zimowe. Opony zimowe zapewniają lepszą przyczepność i stabilność na śniegu i lodzie.

Uczestnicy akcji byli zadowoleni z możliwości poprawienia swoich umiejętności jazdy zimą. Niektórzy z nich przyznali, że to ich pierwsza zima za kółkiem i że zimowa jazda nie jest im straszna.

- Mam prawo jazdy o 9 miesięcy, zima mi nie przeszkadza jest fajnie, dzisiaj były prowadzone testy na śniegu z kontrolą trakcji, bez kontroli trakcji. W taką pogodę, trzeba jeździć ostrożnie i wolno - powiedział Bartłomiej Włodarczyk, uczeń Zespołu Szkół Ponadpodstawowych nr 1 w Radomsku.

Zasubskrybuj nasz kanał na You Tube, żeby nie przegapić nowych relacji wideo!

Więcej o:
Wyjątkowa lekcja dla młodych kierowców w Radomsku Radomsko targowisko jazdy Elcar Radomsko KPP w Radomsku zima jazda Radomsko
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE