Wygląd i wzrost jabłoni

Wygląd i wzrost jabłoni

Jabłoń to najbardziej rozpowszechnione drzewo owocowe w Polsce, spotykane nie tylko w sadach, ale również w przydomowych ogrodach. Jabłonie są najistotniejszymi roślinami w strefie umiarkowanej. Zwykle są to niewielkie drzewa liściaste o mocno rozgałęzionej koronie oraz krótkim pniu. W naszym kraju rośnie bardzo dużo różnych odmian jabłoni, z czego najbardziej rozpowszechnione to Oliwka Inflandzka, Gala, Lobo, Golden Delicious, Jonagold, Szampion oraz Idared. Drzewo jabłoni rodzi bardzo zdrowe i smaczne owoce. Zawierają wiele witamin, soli mineralnych, jak również spore ilości błonnika pokarmowego. Jak dbać o jabłonie? Jakie należy zapewnić im podłoże? Na te pytania, odpowiemy poniżej.

Jabłoń to najbardziej rozpowszechnione drzewo owocowe w Polsce, spotykane nie tylko w sadach, ale również w przydomowych ogrodach. Jabłonie są najistotniejszymi roślinami w strefie umiarkowanej. Zwykle są to niewielkie drzewa liściaste o mocno rozgałęzionej koronie oraz krótkim pniu. W naszym kraju rośnie bardzo dużo różnych odmian jabłoni, z czego najbardziej rozpowszechnione to Oliwka Inflandzka, Gala, Lobo, Golden Delicious, Jonagold, Szampion oraz Idared. Drzewo jabłoni rodzi bardzo zdrowe i smaczne owoce. Zawierają wiele witamin, soli mineralnych, jak również spore ilości błonnika pokarmowego. Jak dbać o jabłonie? Jakie należy zapewnić im podłoże? Na te pytania, odpowiemy poniżej. 

Wygląd i wzrost jabłoni

Drzewka jabłonie mogą dorastać do 10 m wysokości. Mają głęboko położony korzeń palowy oraz nieregularnie łuszczącą się, łuskowatą korę. Ich liście mogą być drobno pikowane, owalne, pod spodem filcowato owłosione albo gładkie. Jabłonie kwitną na przełomie kwietnia i maja. Pięciopłatkowe kwiaty rozwijają się wraz z liśćmi. Mogą mieć średnicę do 35 mm. Ich kolor i wygląd zależne są od wybranej odmiany, zwykle są najpierw różowoczerwone, a czasami mogą się też stawać czysto białe. W cieplejszych regionach okres kwitnienia jabłoni rozpoczyna się wcześniej, aniżeli w chłodniejszych północnych położeniach. Zależnie od odmiany owoce mogą być kuliste, aż do spłaszczonych o czerwonawym, żółtym albo zielonym kolorze. 

Podłoże i stanowisko dla jabłoni

Sadzonki jabłoni wymagają słonecznego stanowiska z próchniczną ziemią, ale mogą rosnąć również w półcieniu. Zasada jest tutaj bardzo prosta: im więcej zapewnimy słońca, tym więcej pojawi się kwiatów i liści na jabłoni. Istotne jest, żeby podłoże było odpowiednio przepuszczalne i wilgotne, gdyż zastoje wody nie są tolerowane. Mało wymagająca jabłoń posadzona nawet w niezbyt żyznej i suchej ziemi może wytwarzać znaczące ilości jabłek. Dla odpowiednich zbiorów ważne są dobre nasłonecznienie i jakość stanowiska. Wartość pH gleby powinna się mieścić w zakresie 6-7. Rozwinięte już kwiaty jabłoni są odporne na spadki temperatury wyłącznie nieznacznie poniżej zera, zatem mogą ucierpieć od wiosennych, opóźnionych przymrozków. 

Uprawa 

Jabłonie należy sadzić od początku października, aż do pojawienia się pierwszych przymrozków. Konieczne będzie wykopanie dołka na ok. 50 cm szerokości i 80 cm głębokości. Sadzonka powinna zostać zasypana ziemią do miejsca okulizacji. Podczas układania drzewka powinno się sprawdzić, czy stoi ono prosto, gdyż łatwo zgubić jego pion. Przy sadzeniu następnych sadzonek trzymajmy się odpowiedniego rozstawu, innego do większych odmian - 5 × 5 m i innego dla odmian karłowatych - 3 × 2 m. Po zasypaniu dołka ziemią należy udeptać glebę, tak żeby wypełniła ona szczelnie całość zagłębienia i przestrzenie pomiędzy korzeniami. 

Odpowiednia pielęgnacja

W przypadku uprawy jabłoni niezwykle istotne jest odpowiednie nawożenie. Można stosować nawozy organiczne i mineralne. Należy dostarczać drzewkom koniecznych składników mineralnych w trakcie całego sezonu. Właściwe nawożenie ma wpływ na odporność na chłody, owocowanie i wybarwienie jabłek. 

Innym niezbędnym zabiegiem pielęgnacyjnym będzie cięcie jabłoni. Przeprowadza się je dwa razy w ciągu roku. Pierwsze wiosną, żeby doświetlić koronę. Wykonuje się także cięcie sanitarne, czyli usuwanie połamanych albo porażonych przez choroby gałęzi. Należy też usuwać sztywne pędy, które mogą się krzyżować ze starszymi gałęziami. Następne cięcie przeprowadza się latem. Formuje się wówczas koronę, ogranicza zagęszczenie gałęzi, doświetla owoce, które mogą się zgubić w nadmiarze liści. Skraca się też nowe przyrosty, żeby uformować całość korony. Dobrze jest, jeśli cięcie przeprowadza się na ok. 4 tygodnie przed zbiorami owoców. 

Dopiero co posadzone drzewka stają się łakomymi kąskami dla niewielkich gryzoni, warto zatem zadbać o ochronę pni. Możemy do tego użyć plastikowych osłon zakładając je na ich dolną część, tak żeby zwierzęta nie miały szansy na podgryzanie roślin. 

Po posadzeniu drzewek jabłoni powinniśmy od razu zacząć kontrolować ich zdrowotność. Odpowiednio szybka reakcja może zapobiegać rozprzestrzenianiu się schorzeń albo szkodników, co uratuje sad. W sklepach znajdziemy specjalistyczne preparaty, których warto używać zaraz po dostrzeżeniu pierwszych symptomów. Najczęściej występującymi chorobami są: brunatna zgnilizna, mączniak czy parch jabłoni. Szkodniki lubiące odwiedzać jabłonie to w szczególności: owocówka jabłkóweczka, owocnia jabłoniowa, miodówka jabłoniowa oraz mszyca. 

Letnie odmiany jabłoni — gdzie je kupić? 

Sadzonki letnich odmian jabłoni, bez przeszkód można nabyć w stacjonarnych sklepach ogrodniczych. Jednakże zdecydowanie bardziej komfortowym rozwiązaniem będzie odwiedzenie strony internetowej https://www.podkarpackiesady.pl/7-jablonie, gdzie bez wychodzenia z domu, kupimy te drzewka wytwarzające zdrowe i pyszne owoce. Zakupy robione przez internet, to spory wybór i wygoda dzięki możliwości dostarczenia zamówionych sadzonek pod wskazany przez nas adres. 

Więcej o:
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE