Wycinankowa wystawa

Kilka dni temu w Muzeum Regionalnym im. Stanisława Sankowskiego w Radomsku odbyło się otwarcie wystawy pt. „Drewno i papier. Poszerzenie kolekcji etnograficznej Muzeum w Łowiczu".

Kilka dni temu w Muzeum Regionalnym im. Stanisława Sankowskiego w Radomsku odbyło się otwarcie wystawy pt. „Drewno i papier. Poszerzenie kolekcji etnograficznej Muzeum w Łowiczu".
Fot. A. Wilkoszewska, Muzeum Regionalne w Radomsku
Na ekspozycji znajduję się 25 wycinanek m.in. wycinanka ażurowe, tasiemki, którymi autorkami są wycinarki z Łowicza. Wszystkie wycinanki charakteryzują się bogactwem kolorów, przejrzystą kompozycją, a także starannością w wykonywaniu poszczególnych elementów tworzących przepiękną całość.

Motywami przewodnimi wycinanek są: scenki rodzajowe przedstawiające święta bożonarodzeniowe, wielkanocne, prace polowe (sianokosy), a także scenki weselne. Oprócz wycinanek na ekspozycji można zobaczyć rzeźby m. in. szopka – Eli Świderek, Skierniewice; Anioł Stróż  - Małgorzaty Kosińskiej, Zabostów Mały; wieczerz wigilijna – Adama Głuszka, Dąbrowice. Jest on jednym z najbardziej utytułowanych i znanych w regionie rzeźbiarzy, członek Stowarzyszenia Twórców Ludowych. W 2002r. otrzymał prestiżową nagrodę im. Oskara Kolberga. Twórcy ludowi regionu łowickiego posiadają ogromne doświadczenie, swoje umiejętności przekazują prowadząc warsztaty z wycinanki i rzeźby.

Ciekawym elementem ekspozycji jest rodzinna gra pamięciowa „Łowickie memory”, posiadająca walory edukacyjne. Przedsięwzięcie jest skierowane do dzieci i młodzieży w wieku szkolnym oraz wszystkich osób odwiedzjących Muzeum.

W związku z otwarciem wyżej wymienionej wystawy w Muzeum w dniach 2.04 – 3.04 2014r. będą odbywać się warsztaty z wycinanki  i rzeźby, które poprowadzi Helena Miazek – wycinankarka wykonująca wszystkie tradycyjne formy wycinanek. Warsztaty zostaną poprzedzone oprowadzaniem grupy po wystawie.

Autorem tekstu i zdjęć jest Alina Wilkoszewska – Muzeum Regionalne im. Stanisława Sankowskiego w Radomsku

Więcej o:
wystawa muzeum galeria wystwa prac ukraina muzeum regionalne radomsko
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE