Wybór zaworu bezpieczeństwa – bezawaryjne systemy przemysłowe i mieszkaniowe

Wybór zaworu bezpieczeństwa – bezawaryjne systemy przemysłowe i mieszkaniowe

Prawidłowe funkcjonowanie instalacji przemysłowych, jak również instalacji centralnego ogrzewania czy instalacji ciepłej wody użytkowej zależy od wielu czynników. Jednym z nich jest właściwie zabezpieczony system instalacji wyposażony w zawory bezpieczeństwa. Zawory te mają na celu zabezpieczenie systemu przed ewentualną awarią w wyniku gwałtownego i niekontrolowanego skoku ciśnienia. Obecnie na rynku istnieje szeroki wybór różnego rodzaju urządzeń mających na celu ochronę instalacji, dlatego warto poznać różne rodzaje zaworów bezpieczeństwa, aby odpowiednio dobrać je do naszej instalacji.

Jak prawidłowo dobrać zawór do instalacji?

Wybór zaworu bezpieczeństwa do danego typu instalacji ma kluczowe znaczenie dla prawidłowego i bezawaryjnego funkcjonowania różnego typu systemów instalacji, zarówno domowych, jak również przemysłowych. Każdy nowoczesny system instalacyjny wymaga regularnej konserwacji, aby działał sprawnie i bez zakłóceń.

Powinien być również wyposażony w zawór, którego zadaniem jest zapewnienie prawidłowej pracy oraz ochrona instalacji przez rozszczelnieniem czy uszkodzeniem. Podczas wyboru zaworów bezpieczeństwa warto wziąć pod uwagę budowę zaworu, jak również wymogi projektowe instalacji.

Zwykle zawory bezpieczeństwa są montowane w bliskiej odległości od urządzeń, takich jak pompy, kotły czy inne źródła ciepła, które potencjalnie mogą powodować skoki ciśnienia.

Badanie z Urzędu Dozoru Technicznego

Zawory bezpieczeństwa w instalacjach przemysłowych stanowią gwarancję bezpieczeństwa i dlatego powinny być regularnie kontrolowane. Należy podkreślić fakt, że wszystkie zawory poddawane są rygorystycznym testom. Warto jednak pamiętać, że należy sprawdzać instalacje i przeprowadzać specjalistyczne badania UDT. Badania prowadzone przez Urząd Dozoru Technicznego powinny być wykonywane regularnie: co najmniej raz do roku.

Zawory bezpieczeństwa – różne rodzaje

Obecnie na rynku mamy wiele różnych zaworów bezpieczeństwa, dlatego przed wyborem najodpowiedniejszego warto rozeznać temat. Okazuje się, że wśród zaworów bezpieczeństwa mamy do wyboru między innymi zawór gwintowo-kołnierzowy kątowy, z uszczelnieniem twardym lub miękkim, zawór kołnierzowy kątowy ciężarkowy, zawór upustowy ze stali nierdzewnej, zawór kątowy kołnierzowy z żeliwa sferoidalnego oraz zawór kołnierzowy pełnoskokowy kątowy sprężynowy czy zawór sprężynowy z przyłączem gwintowym z zaworem odcinającym.

Warto zapoznać się z ofertą zaworów oraz ich charakterystyką, jednak najlepszym sposobem na wybranie optymalnego produktu i dostosowanie zaworu do typu instalacje będzie konsultacja z fachowcem.

Materiały i charakterystyka zaworów

Obecnie zawory bezpieczeństwa wykonuje się z różnych materiałów. Do najbardziej popularnych należą materiały antykorozyjne, takie jak stal nierdzewna, żeliwo sferoidalne, a także brąz. Zawory bezpieczeństwa maja swoje cechy charakterystyczne.

Należą do nich m.in. rodzaj przepływu, rodzaj konstrukcji i uszczelnienia, wydajność oznaczająca przepustowość, rodzaj dźwigni oraz inne parametry wskazujące na sposób działania. Istotną kwestię stanowi zastosowanie, czyli informacja do jakich czynników jest przeznaczony. Warto również zwrócić uwagę na zakres ciśnień i temperatur, systemy hamulcowe, a nawet sposób i tryb pracy urządzenia.

Materiał partnera

Więcej o:
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE