Wybierz dobre nożyczki fryzjerskie – jakie są ich rodzaje?

Wybierz dobre nożyczki fryzjerskie – jakie są ich rodzaje?

Jakie jest podstawowe i obowiązkowe narzędzie każdego fryzjera? To oczywiście nożyczki, jednak nie byle jakie, tylko profesjonalne nożyczki fryzjerskie. Choć wyglądają jak zwykłe nożyczki, ich możliwości są zupełnie na innym poziomie. Najważniejszym kryterium jest oczywiście ostrość. Musi być ona na najwyższym poziomie, aby ścięte włosy nawet pod mikroskopem miały idealnie równą powierzchnię cięcia.

Jakie jest podstawowe i obowiązkowe narzędzie każdego fryzjera? To oczywiście nożyczki, jednak nie byle jakie, tylko profesjonalne nożyczki fryzjerskie. Choć wyglądają jak zwykłe nożyczki, ich możliwości są zupełnie na innym poziomie. Najważniejszym kryterium jest oczywiście ostrość.

Musi być ona na najwyższym poziomie, aby ścięte włosy nawet pod mikroskopem miały idealnie równą powierzchnię cięcia. W przeciwnym razie, włos nie będzie ścięty, a złamany. W efekcie końce szybko zaczną się rozdwajać. Dlatego tak ważna jest jakość nożyczek fryzjerskich i wybór profesjonalnych, sprawdzonych narzędzi.

Nożyczki są przedłużeniem ręki fryzjera i nie warto na nich oszczędzać. Dobre nożyczki mogą służyć przez długie lata zapewniając doskonałe efekty pracy i zadowolonych klientów. Jak wybrać nożyczki? Co trzeba wziąć pod uwagę zanim zdecydujesz się na zakup? Jakie nożyczki powinien mieć pod ręką każdy profesjonalista? Przekonajmy się.

Co wziąć pod uwagę wybierając nożyczki fryzjerskie?

Jednym z ważnych kryteriów, które na pewno należy wziąć pod uwagę szukając idealnych nożyczek fryzjerskich jest długość ostrzy. Ta powinna być dopasowana do wielkości dłoni osoby, która będzie nożyczek używać. Nożyczki z dość krótkimi ostrzami są dobre dla osób o niewielkich rozmiarów dłoniach. Ich zaletą jest lekkość, a co za tym idzie dobra kontrola i łatwość manewrowania.

Jeśli strzyżesz używając nożyczek nad grzebieniem, wówczas ostrze musi być w stanie za jednym razem objąć większą partię włosów. Wtedy sprawdzi się dłuższe ostrze, pozwalające łatwo zachować równą linię cięcia. Kolejna technika, którą często się wykonuje to cieniowanie włosów. Da się je wykonać nożyczkami klasycznymi, jednak czasami konieczne jest tzw. degażowanie za pomocą specjalnych nożyczek z ząbkowanym ostrzem czyli tzw. degażówek.

Te dwa typy nożyczek powinien mieć w podstawowym wyposażeniu każdy fryzjer, czy też uczeń, który chce poznać fach. Najlepiej zapoznać się z szeroką ofertą nożyczek odwiedzając sklep internetowy https://www.fryzomania.pl/category/nozyczki-fryzjerskie.

Nożyczki, a degażówki

Tak zwane degażówki są typem nożyczek fryzjerskich, które wykorzystywane są do redukowania objętości włosów. To często pomocne przy nadawaniu fryzurze określonego kształtu. Degażówki można od razu rozpoznać po ich charakterystycznym wyglądzie. Na ostrzu lub obu ostrzach znajdują się maleńkie ząbki jak na grzebieniu.

Wyróżnić możemy trzy różne rodzaje degażówek. Obustronne mają oba ostrza ząbkowane, co sprawdza się przy redukowaniu objętości bardzo gęstych grubych włosów. Gęsto rozłożone ząbki pozwalają ciąć sporą ilość włosów. Degażówki jednostronne to tzw. siekacze nadające tekstury i korygujące ewentualne niedokładności. Są jeszcze degażówki o bardzo dużych odstępach między ząbkami.

Ostrzenie nożyczek fryzjerskich

Nożyczki fryzjerskie z czasem mogą utracić swą idealną ostrość. Jak każdy inny sprzęt, zużywają się. Im niższa ich jakość, tym szybciej będą się tępić. Jeśli zainwestowałeś w lepsze nożyczki, wykonane z dobrej jakości twardej stali, warto je naostrzyć, a najlepiej robić to regularnie.

Najłatwiej będzie po prostu zaopatrzyć się w specjalną ostrzałkę do nożyczek. Urządzenie takie montuje się do blatu, po czym umieszcza się ostrze w imadle. Możesz też skorzystać z oferty firm specjalizujących się w tego rodzaju usługach. Zwykle oferują one również i pomiar laserowy stanu ostrza, a także diamentowe szlifowanie, czy polerowanie stali.

Specjalne nożyczki fryzjerskie dla leworęcznych osób

Podstawą dobrego dobrania nożyczek jest ich dopasowanie do dłoni. Powinny leżeć dobrze, dawać swobodę manewrowania i nie męczyć dłoni nawet podczas wielogodzinnej pracy. To bardzo ważne, bo źle dobrane nożyczki mogą przyczynić się do przeciążenia dłoni fryzjera, a nawet schorzeń jak cieśń nadgarstka.

Zwłaszcza osoby leworęczne mogą mieć problem z dobraniem nożyczek. W ich przypadku dobrze jest sięgnąć po specjalne nożyczki dla leworęcznych fryzjerów. W ich przypadku to bardziej ostre, strategiczne ostrze znajduje się po lewej stronie. Jeśli jesteś leworęcznym fryzjerem, a dotąd używałeś standardowych nożyczek, może minąć trochę czasu, zanim się przestawisz. Jednak gdy już się do nich przyzwyczaisz, na pewno już nie zmienisz ich na żadne inne.

Materiał zewnętrzny

Więcej o:
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE