Wsparcie terytorialsów w punktach pobrań

Wsparcie terytorialsów w punktach pobrań Fot. Wojska Obrony Terytorialnej

Żołnierze 9 Łódzkiej Brygady Obrony Terytorialnej i żołnierze wojsk operacyjnych od poniedziałku 26 października będą pomagali w codziennej pracy 15 punktów pobrań wymazów w kierunku koronawirusa w Łódzkiem. Personel medyczny zyska cenne wsparcie i będzie mógł wrócić do opieki nad pacjentami. Pierwsi żołnierze zaczęli pracę w 3 punktach w Łodzi już w piątek 23 października.

Żołnierze trafią do najbardziej obciążonych pracą punktów w Łodzi, Zgierzu, Koluszkach, Poddębicach, Zduńskiej Woli, Łasku, Opocznie, Łowiczu, Rawie Mazowieckiej, Pabianicach, Tuszynie, Piotrkowie Trybunalskim, Bełchatowie i Skierniewicach. W piątek 23 października 2020 r. z wymazów w punktach skorzystało 2647 mieszkańców regionu.

Będą wspomagać personel medyczny w pobieraniu wymazów, zajmą się także czynnościami porządkowo-administracyjnymi w punktach pobrań, co dotąd angażowało personel medyczny, tak potrzebny do opieki nad chorymi.

- Zdajemy sobie sprawę z tego, jak bardzo obciążona jest w tej chwili służba zdrowia. Nieustannie realizujemy naszą misję wsparcia służb medycznych i samorządów, a także lokalnej społeczności w tej trudnej sytuacji – mówi płk Paweł Wiktorowicz, dowódca 9 ŁBOT.

To doświadczeni żołnierze, którzy już pracowali w punktach pobrań prowadzonych w maju i czerwcu przez 9ŁBOT. Są doskonale przygotowani do codziennej wielogodzinnej pracy, dlatego ich obecność z pewnością wpłynie na pracę punktów wymazowych. Zaangażowanie 9 ŁBOT to wsparcie dla placówek medycznych, które zorganizowały punkty. Najwięcej punktów w Łódzkiem, 15, czyli niemal połowę, prowadzi Wojewódzka Stacja Ratownictwa Medycznego w Łodzi.

- Łódzki NFZ wspólnie z wojewodą łódzkim i placówkami medycznymi stale zwiększa liczbę miejsc, gdzie można szybko i łatwo skorzystać z wymazu w kierunku koronawirusa. Dlatego w Łódzkiem jest już 35 punktów pobrań, czyli ponad 2 razy więcej niż we wrześniu. Najwięcej punktów jest w Łodzi – 12. Praca punktów jest codziennie sprawdzana, godziny otwarcia i lokalizacje są dopasowywane do rosnących potrzeb pacjentów z regionu – informuje Anna Leder, rzecznik prasowy łódzkiego oddziału NFZ.

Wykaz punktów oraz codziennie aktualizowana specjalna mapa, na której zaznaczono lokalizację wszystkich miejsc pobrań, wraz z numerami telefonów oraz godzinami przyjęć, jest na stronie www.pacjent.gov.pl

Więcej o:
wojska obrony terytorialnej koronawirus testy wymazy wsparcie nfz
Wróć na stronę główną

KOMENTARZE

PRZECZYTAJ JESZCZE